Koronavirüs Salgını Japonya Ekonomisini Vurmaya Devam Ediyor

Koronavirüs Salgını Japonya Ekonomisini Vurmaya Devam Ediyor

Japonya ekonomisi, koronavirüs salgınından bu yana oldukça büyük bir etki gördü. Şu anda koronavirüs ile savaş veren Japonya ekonomisi rekor oranda bir küçülme yaşayarak art arda daralmalar gördü.

Japonya ekonomisi, koronavirüs salgınından bu yana oldukça büyük bir etki gördü. Şu anda koronavirüs ile savaş veren Japonya ekonomisi rekor oranda bir küçülme yaşayarak art arda daralmalar gördü. Dünyadaki ekonomiler arasında üçüncü sıradaki en büyük ekonomi olan Japonya ekonomisi, gayri safi yurtiçindeki hasıla geçen çeyreğe kıyasla aylık bazda yüzde 7,8 oranında ve yıllık bazda ise yüzde 27,8 oranında düşüş yaşadı. Japonya ekonomisi, ardı ardına iki çeyrek içerisinde yaşanan ekonomik küçülmeden sonra bu senenin başlarında resesyona girmek zorunda kaldı. BBC News'ün yapmış olduğu habere göre, meydana gelen bu çöküşün arkasında yatan ana nedenlerden birisi, Japonya ekonomisinin yarı oranından fazla kısmını meydana getiren iç tüketim de oluşan ciddi azalış. Küresel ticarette ise pandeminin yaratmış olduğu etkiyle ihracat da keskin bir biçimde düşüş görüldü.

Japonya Ekonomisinde En Son 1955 Yılında Büyük Daralma Görülmüştü

Salgına dek Japonya ekonomisinde yaşanan en kötü çeyrek verisinin küresel finansal kriz sırasında 1955 senesinde kayıtlara geçmiş ve gayrısafi yurt içi hasıla yüzde 18 oranında daralma yaşamıştı. Günümüzde ise art arda birbirini izleyen üç çeyrek itibariyle kayıtlara geçen düşük ile ekonomi 2011 senesinde tsunami ve nükleer felaketlerin ardından sonraki seviyesine geri dönecek. Japonya'da perakende satış ve sanayi üretimi gibi aylık bazdaki ekonomik değerler toparlanmaya doğru yönelirken, yeni kendisini gösteren toparlanma yükselen enfeksiyon değerlerine bağlı şekilde momentum kaybedebilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.