Memur ve emekli maaşı zam oranları belirlendi

Memur ve emekli maaşı zam oranları belirlendi

Aralık ayının son haftası işçilere verilen asgari ücrete yapılacak zam oranının belirlenmesinin ardından merakla beklenen memur ve emekli maaşı zamları da belli oldu. Memurlara yüzde 7,36 oranında, emekli maaşlarına ise yüzde 8,36 oranında zam geldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) yetkilileri tarafından açıklanan Aralık ayı enflasyon verilerinin ardından merakla beklenen memur ve emekli maaşlarına zam oranı da belli oldu. 28 Aralık tarihinde işçilere ödenen asgari ücretin 2021 yılında, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlenmesinin ardından memur maaşlarına da yeni yıl için yüzde 7,36 oranında zam yapılması kararlaştırıldı. SSK ve BAĞKUR emeklisi vatandaşlara ise zam oranı yüzde 8,36 olarak belirlendi. Tıpkı asgari ücretin birçok kalemi etkilemesi gibi emekli ve memur maaş zamları da yaşlı, engelli bakımı aylıkları ve emekli doktorların ilave ödemelerini etkiliyor. 

Memur ve emekli maaşı zam oranları belirlendi

EN DÜŞÜK VE EN YÜKSEK MEMUR MAAŞI

Kıdem tazminatının tavan ücretini de etkileyen memur zamları kapsamında, en düşük memur maaşı, aile yardım ödeneği hariç 4 bin 459 lira olacak. Yüzde 7,36 oranındaki zamın ardından en yüksek memur maaşı ise 5 bin 161 lira olarak hesaplandı. 2020 yılının ikinci yarısında uygulanan kıdem tazminatı tavanı ise şu anda 7 bin 117 lira 17 kuruş. Bu rakama da memurlara yapılan artış oranında zam gelecek. Böylece 2021 yılında işten ayrılanların alacakları yıllık en yüksek tazminat miktarı yükselmiş olacak.

Memur ve emekli maaşı zam oranları belirlendi

EN DÜŞÜK VE EN YÜKSEK EMEKLİ MAAŞI

Açıklanan enflasyon rakamlarına göre memur maaşlarına ve emekli memur aylıklarına yüzde 7.36, SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına da yüzde 8.36 oranında zam yapılacak. Böylece en düşük emekli maaşı 1.880 TL ve en yüksek emekli maaşı 2 bin 560 TL olacak. 

Memur ve emekli maaşı zam oranları belirlendi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.