Merkez Bankasından devrim niteliğinde karar, 7/24 EFT yapılmasının önünü açtı

Merkez Bankasından devrim niteliğinde karar, 7/24 EFT yapılmasının önünü açtı

Merkez Bankası aldığı kararla haftanın belli günleri ve günün belli saatleinde yapılan EFT yapılmasında değişikliğe giderek, devrim niteliğinde aldığı kararla artık bundan sonra gün ve saat fark etmeksizin 7/24 saat EFT yapabilecek.

Merkez Bankası kısıtlı olan EFT gönderme şeklinde değişikliğe giderek  7/24 EFT yapılmasının önünü açacak yeni bir sistemi gündeme getiriyor. Ekonomide vatandaşların ticareti kolaylaştırmak için Türkiye genelinde banka ve finans kuruluşu ayrımı olmaksızın EFT sorunu ortadan kalkacak. Yeni sistemle vatandaşlar istediği gün ve saatte tüm banka ve finans kuruluşlarından Para transferleri anlık olarak saniyesinde hesaptan hesaba aktarılabilecek. Test çalışmaları sürdürülen yeni FAST transfer uygulaması sayesinde vatandaşlar gece gündüz para transferi gerçekleştirebilecekler. Yeni sistemin hayata geçmesiyle ekonominin haftanın 7 günü günün yirmi dört satinde hareketli olacak ve ekonemiye büyük katkısı olacak.

1.jpg

"PEKİ FAST İLE PARA TRANSFERİ NE ZAMAN BAŞLIYOR?"

tüm bankalarda bu işlem geçerli olacak mı? İşte TCMB FAST para transferi...
Son dakika haberi: Merkez Bankası bankalar arasındaki para transferinde dijital bir devrime imza attı. Merkez Bankası EFT ve Havale ayrımını kaldırıp 24 saat para transferi yapma imkânı getiren yeni bir ödeme sistemini hizmete açmak için hazırlıkları tamamladı. Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) olarak isimlendirilen bu yeni sistemle vatandaşlar, farklı bankalardaki hesapları arasındaki para transferlerini saniyeler içerisinde, 7 gün 24 saat gerçekleştirebilecek.

6.jpg

"TÜM BANKALARDA BU İŞLEM GEÇERLİ OLAVAKMI?"

18 Aralık 2020 tarihinden itibaren pilot uygulama olarak hizmete alınması ve kademeli bir şekilde vatandaşların kullanımına açılması planlanan FAST Sistemi ile birlikte, para transferlerindeki havale, EFT ayrımı da ortadan kalkacak. Sistemin kısa bir zaman içerisinde tüm finansal kuruluşları kapsayacak şekilde yaygınlaşması hedefleniyor.

9.png

"24 SAAT ÖDEME VE EFT GÖNDERME İMKANI"

FAST Sistemi'nin pilot uygulamasında 11 bankanın yer alması ve para transferinin de bin lira ile başlaması bekleniyor. FAST Sistemi ile birlikte, IBAN numarası olmadan, telefon numarası, kimlik numarası veya e-posta adresi gibi bilgiler kullanılarak 24 saat ödeme yapılabilecek.

Bunu sağlayacak olan Kolay Adresleme Sistemi de kullanıma sunulacak. Bu sistemde, banka müşterisi cep telefonunu, TC kimlik numarasını, pasaport numarasını ya da e-mail bilgilerini banka IBAN numarası ile bir defaya mahsus eşleştiriyor.

O kişiye FAST sistemiyle para gönderecek kişi de istediği bankadan telefon numarasına ya da eposta adresine para gönderebiliyor.

Merkez bankasının aldığı bu kararla ekonomi çarklarının her an dönmesi ve hareketli olmasının yanında vatandaşlarında alış verişlerde ödeme ve para gönderme kolaylığı sağlanmış olacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.