Milyonlarca çalışanı ilgilendiren zam teklifi belli oldu! İşte merak edilen rakamlar

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren zam teklifi belli oldu! İşte merak edilen rakamlar

Milyonlarca insanı ilgilendiren kamu işçisi için zam teklifi belli oldu. Hükümet, kamu işçilerine yılın ilk 6 ayı için yüzde 9, ikinci 6 ay için yüzde 5 artı enflasyon farkı teklif etti.

Toplu iş sözleşmesi görüşmeleri kapsamında çalışmalar devam ederken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar ve Hak-İş Genel Başkan Vekili Osman Yıldız'ı makamında kabul etti.

YILIN İLK YARISI İÇİN YÜZDE 9, İKİNCİ YARISI İÇİN YÜZDE 5

Basına kapalı olarak gerçekleşen ve yaklaşık 1 saat süren toplantıda hükümet, kamu işçilerine yılın ilk 6 ayı için yüzde 9, ikinci 6 ay için yüzde 5 artı enflasyon farkı ile brüt 3577-3750 TL arası ücret alanlara 100 lira, brüt 3750-4000 TL arası ücretlilere 60 TL seyyanen zam teklif etti.

Bakanlık girişinde basın mensuplarına görüşmeye dair açıklamalar yapan Ağar, verdikleri teklife bakanlığın karşı bir teklif sunduğunu ifade etti. Ağar ayrıca Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü'nü 30 Mayıs'ta Bakanlığa ilettiklerini hatırlattı.

f31b6-calisma-ve-sosyal-guvenlik-bakani-bilginden-1-mayis-kutlamasi.jpgMilyonlarca çalışanı ilgilendiren zam teklifi belli oldu! İşte merak edilen rakamlar

"BAKANLIĞIN TEKLİFİ TALEPLERİMİZİ KARŞILAMIYOR"

Görüşmelere dair bilgiler paylaşan Ağar, bakanlık teklifinin beklentileri karşılamadığını ifade etti. Ağar, "Biz düşük ücretlerin özellikle 4 bin 800 liraya çekilmesini istemiştik. Bakanımız da bu talebe karşı 3 bin 577 ile 3 bin 750 lira ücret alanlara 100 lira seyyanen zam, 3 bin 750 ile 4 bin liraya kadar 60 lira seyyanen zam talep ettiler. Birinci 6 ay yüzde 9, ikinci 6 ay yüzde 5, enflasyon yüzde 5'i geçerse artan kısmın tamamı diye talepte bulundular." dedi.

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren zam teklifi belli oldu! İşte merak edilen rakamlar

"ÇALIŞANLARIMIZIN ADINA KABULLENMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL"

Ağar bakanlığın teklifini, çalışanların adına kabul etmenin mümkün olmadığını vurguladı. Ağar ayrıca müzakere sürecinden bahsederek, "Taleplerimizden daha sonra müzakere edeceğimizden bahsedildi. Bu Bakanlığımızın talebi kendilerinin görüşü, bunu çalışanlarımızın adına kabullenmemiz mümkün değil. Kendi kurullarımızda görüşeceğiz, tartışacağız. Elbette ki 4 bin 800 lira talebimizde bir pazarlık payı vardı ama ancak bu kadarını da gerçekten beklemiyorduk. Şu anda devletin açıklamış olduğu rakamlara göre, en düşük memur maaşı 4 bin 880 lira, yani buna dahi yaklaşmamaktadır." açıklamalarında bulundu.

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren zam teklifi belli oldu! İşte merak edilen rakamlar

BAYRAM SONUNA KADAR YENİDEN BİRARAYA GELECEKLER

Ağar, görüşmelerin süreceğini ve tekliflerin yeniden masaya yatırılacağını vurguladı. Bayram sonunda tekrar bir araya geleceklerini bildiren Ağar, "Bakanımızın söylediğini söylemiş olayım, 'Bu da bizim bir talebimiz ancak bu son talebimiz değil mutlaka bizim de kafamızda bir rakam var' diye söyledi kendisi. Amacımız bu toplu iş sözleşmesinin masa başında çözülmesidir." ifadelerini kullandı.

Verilen teklifi yalnızca müzakerenin başlangıcı olarak gördüklerini ifade eden Hak-İş Genel Başkan Vekili Yıldız ise Türk- İş ile bu birlikteliğin önemli yarar getireceğini umduklarını söyledi. Yıldız ücretin düşük olduğuna vurgu yaparak "Arada çok ciddi bir fark vardır. Bu haliyle bile değerlendiremeyecek bir noktadayız." dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.