Orman köylülerine destek kredisi

Orman köylülerine destek kredisi

Orman köylülerini kalkındırma projesi içim kullanımı yapılan kredilerde düzenleme yapıldı. Bununla birlikte ferdi, kooperatif ve kooperatif üst kuruluşları kredilerinden herhangi bir alımı yapılmayacak.

Orman köylülerini kalkındırma projesi içim kullanımı yapılan kredilerde düzenleme yapıldı. Bununla birlikte ferdi, kooperatif ve kooperatif üst kuruluşları kredilerinden herhangi bir alımı yapılmayacak. Orman Genel Müdürlüğü, Orman Köylülerinin Kalkındırılmalarının Desteklenmesi Faaliyetlerine İlişkin Yönetmelik Değişikliği Yapması ile ilgili düzenleme Resmi Gazete'de yayımlandı ve ardından da yürürlüğe girdi. Yapılan düzenleme ile birlikte, yönetmeliğin içerisinde yer alan her türden kredi başvurusu dilekçe, e-Devlet ya da kurumun resmi elektronik ortam üzerinden yapılması mümkün olacak. Bahsi geçen krediler verildiğinde, konu ile  ilgili olarak eğitim görmüş ya da o konu hakkında çalışan kişiler tercih edilecek. Diğer bir taraftan şehidin dul ve yetimleri ile anne, baba, kardeşleri ve gaziler bu kredi için öncelik tanınmak koşulu ile kuraya tabi olmadan kredilerden yararlanacak.

Mücbir Sebeplerde 1 Yıl Erteleme Yapılabilecek

Orman köylüleri için kullandırılan ferdi, kooperatif ve kooperatif üst kuruluşları gibi krediler üzerinden faiz alımı olmayacak. Dış kaynaklardan meydana gelen projeler dahilinde özel amaçlı kredi sağlaması yapan kuruluşlardan kaynak temin edilmesi durumunda, bahsi geçen kaynaklar ve bunun karşılığındaki bütçeye eklenecek tutar, kaynak sağlamasını yapan kuruluşun öngördüğü faiz oranı ve diğer kurallara uygun olarak verilecek. Borçlu olanlar, borçlarını taksit vadesi gelmeden hemen önce istedikleri tarihte kapatabilme hakkına sahip olacak. Ayrıca deprem, sel, doğal afet, salgın hastalıklar gibi zorunlu neden durumlarında, kredi desteği verilmiş olan orman köylüleri ve kooperatiflerin 45 gün içinde istemeleri ve bölge müdürlüğünce düzenlenecek olan raporun uygun olması durumunda, kredi taksitlerinin 1 yıla kadar faizsiz bir şekilde ertelenmesi yapılabilecek. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.