Petrol üretiminde düşüş gözlemlendi

Petrol üretiminde düşüş gözlemlendi

Amerika Birleşik Devletleri'nin ham petrol üretim kapasitesi, koronavirüs salgınının sebep olduğu ekonomik küçülme ve düşük miktardaki petrol talebi nedeniyle Mayıs ayı içerisinde rekor düzeyde azaldıktan sonra

Amerika Birleşik Devletleri'nin ham petrol üretim kapasitesi, koronavirüs salgınının sebep olduğu ekonomik küçülme ve düşük miktardaki petrol talebi nedeniyle Mayıs ayı içerisinde rekor düzeyde azaldıktan sonra son 40 senenin en büyük aylık düşüşünü yaşadı. ABD Enerji Enformasyon İdaresi tarafından (EIA) yapılan açıklama ile, ülkedeki ham petrol üretim kapasitesinin Mayıs ayında bir önceki aya nazaran günlük olarak ortalama 1,99 milyon varil düşüş yaşadığı ifade edilirken, bu durumun 1980 yılının Ocak ayından bu yana kadar ham petrol üretimi konusunda ortaya çıkan en yüksek aylık düşüş olarak kayıtlara geçti. Diğer bir taraftan, Amerika Birleşik Devletleri'nin Mayıs ayı itibariyle ham petrol üretimi bir önceki aya oranla yüzde 16,6 olarak düştüğü aktarılan açıklamada, ülkenin ham petrol üretimi kapasitesinin 6 ay da sürekli olarak düştüğü duyuruldu.

Koronavirüs Olumsuz Etkiledi

Covid-19 salgınının neden olduğu olumsuz şartlar sebebiyle ülkede petrol talebi hızla zayıf düşmeye başladığıma dikkat çekilen açıklamada, koronavirüse bağlı alçak ekonomik icraatler enerji arzı ve talebi noktasında değişiklikler olmasına sebebiyet verdiği ifade edildi. Amerika Birleşik Devletleri'nde ham petrol üretimi, en çok ülkenin enerji merkezi olarak görülen Teksas eyaletinde düştüğüne vurgu yapılırken, bahsi geçen eyalette petrol üretimi kapasitesi Mayıs ayında bir önceki aya nazaran günlük olarak 764 bin düştüğü aktarıldı. Teksas'ı günlük bazda 353 bin varil gerileme ile Kuzey Dakota eyaleti takip ediyor. New Mexico, Oklahoma ve Wyoming eyaletleri de dikkate alındığında ham petrol üretimi buralarda da Mayıs ayında ciddi oranda azaldığı ifade edildi. Amerika Birleşik Devletleri'nin ham petrol üretim kapasitesi bu senenin ilk 2 ayı itibariyle günlük bazda 12,8 milyon varil düzeyinde olurken, üretimin bu sene geneli açısından da günlük bazda 11,6 milyon varil olacağı tahmin ediliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.