Taksimetre ücretleri ile ilgili yeni düzenleme

Taksimetre ücretleri ile ilgili yeni düzenleme

İzmir Ulaşım Koordinasyon Merkezinin almış olduğu yeni karar ile taksi taşımacılık tarifesi 2 sene aradan sonra düzenlendi. Kilometre başına taşıma hizmeti 4.30 TL’ye çıkarıldı.

İzmir Ulaşım Koordinasyon Merkezinin almış olduğu yeni karar ile taksi taşımacılık tarifesi 2 sene aradan sonra düzenlendi. Kilometre başına taşıma hizmeti 4.30 TL’ye çıkarıldı. İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı olan Celil Anık, yaşanan bu artışın 2 senelik enflasyon oranının yarısı bir miktar olduğunu söyledi. İzmir’de taksimetre tarifesi 2 yıl aradan sonra düzenlendi. UKOME'nin almış olduğu kararın ardından taksimetre açılış ücreti 3.90 TL yerine 4.20 TL’ye yükselirken, kilometre başına ücret ise 3.70 TL yerine 4.30 TL’ye yükseltildi. Bununla beraber diğer büyük kentlerdeki gibi kısa mesafe düzenlemesi yapıldı. Yapılan düzenlemeye göre indi ve bindi ücreti 10 TL’ye yükseldi. Yeni tarifenin ise 11 Ağustos Salı günü itibariyle geçerli olacağı duyuruldu.

Celil Anık İki Yılık Enflasyonun Yarısı Oranında Olduğu Söyledi

İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık, yapılan düzenlemenin 2 yılda oluşan enflasyonun yarısı oranına denk geldiğini aktardı. Ayrıca Anık, akaryakıt, lastik, yedek parça gibi ürünlerin giderlerinde yaşanan fiyat artışları sebebiyle bu durumda zamdan başka alternatifin olmadığını söyleyerek, bundan önceki fiyat düzenlemesi Temmuz 2018 yılında olduğunu, o dönemden bugüne kadar tüketici enflasyonunun TÜFE oranı yüzde 30 oranında arttığını, kilometre başına ücretin artışının da 2 senelik enflasyonun yarısı kadar olduğunu dile getirdi. Son olarak yapılan düzenlemenin hem taksicileri hem de taksi kullanıcılarını düşünüp UKOME tarafından bu tarz bir fiyat düzenlemesi yaptıklarını, taksici ile taksi kullanıcılarının en fazla sorun yaşadığı kısa mesafe problemini de bu düzenleme ile çözüme kavuşturmuş olduklarını sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum