Tamamlayıcı emeklilik nedir, kimler yararlanabilecek?

Tamamlayıcı emeklilik nedir, kimler yararlanabilecek?

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada ilk kez kamu oyuna duyurduğu tamamlayıcı emeklilik sistemi ile  ilgil tüm merak edilenleri sizler için araştırdık ve açıklıyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yapılan kabine toplantısı sonra yaptığı açıklamada tamamlayıcı emeklilik sistemin getirileceğini açıkladı. Şimdi merak edilen, tamamlayıcı emeklilik sistemi nedir, kimleri kapsıyor, çalışanların hayatında ne gibi değişiklikler olacak?  Sizler için araştırdık.

Tamamlayıcı emeklilik sistemi (TES), Bireysel Emeklilik Sistemi'nin yeniden yapılandırılmış halidir. Önceden Otomatik BES adı altında çalışanların Bireysel Emeklilik Sistemi'ne girmesi devlet tarafından destekleniyordu. Bu sistemde, çalışanın maaşının %3'ü oranında kesinti yapılıyordu ve Devlet Katkısı dışında işveren katkısı yoktu. Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi'nde ise Devlet Katkısı devam ederken çalışandan olduğu gibi işverenden de kesinti yapılacak ve bu kesintiler senin hesabında aydan aya birikecek.

tes-001.jpg

Tamamlayıcı emekli  nasıl olacak?
 

- 2017'de başlayan otomatik bireysel emeklilik sistemi, TES haline gelecek.

- Çalışanların tamamı zorunlu olarak TES'e dahil edilecek.

- Hem çalışanın maaşından kesinti olacak hem işveren hem de devlet katkı sağlayacak.

- İşverenin mevcut yükünü arttırmayacak bir katkı formülü kurgulanacak. İşsizlik fonundan katkı yapılması da masadaki seçeneklerden biri.

- TES için az maaş alandan az, maaşı yüksek olandan daha yüksek kesinti yapılacak.

- Her çalışanın bir TES hesabı olacak ve tüm kesintiler bu hesapta birikecek.

- Tıpkı kıdem de olduğu gibi çalışan istediği zaman TES'ten çıkamayacak. Kademeli çıkış hakkı tanınabilir. Çalışan, emekliliği geldiğinde sistemden çıkabilecek.

Tamamlayıcı emeklilik sistemi kimleri kapsayacak ?

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) sosyal tarafların mutabakatı ile kurulacak bir sistem olacak. Yeni işe girip, emekliliği uzun olanlar TES'E ve fonlu sisteme dahil edilecek. Yaş sınırının üstünde olanlar ile emekliliğine az kalan çalışanlar ise TES'e dahil edilmeyecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.