TMO spekülatif yükselmeleri önlemeye yönelik buğday ve arpa ithal edecek

TMO spekülatif yükselmeleri önlemeye yönelik buğday ve arpa ithal edecek

Toprak Mahsulleri Ofisi hububatta spekülatif olarak fiyat yükselmesini gıda enflasyonunu tetiklemeye yönelik etkilerine karşı mücadele etmek ve hububatta fiyat stokçuluğu yapanları önlemek maksadıyla

Toprak Mahsulleri Ofisi hububatta spekülatif olarak fiyat yükselmesini gıda enflasyonunu tetiklemeye yönelik etkilerine karşı mücadele etmek ve hububatta fiyat stokçuluğu yapanları önlemek maksadıyla 500 bin tonluk buğday ve 60 bin ton değerindeki arpa ithalatını 25 Ağustos tarihinde ihaleye sürecek. TMO’dan yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin 2019 yılında 19 milyon tonluk buğday üretimi içinde bulunduğumuz yılda yüzde 8 oranında artış göstererek 20.5 milyon tona yükseldi. Ayrıca 7.6 milyon tonluk arpa üretimi de yüzde 9 oranında artış gösterip 8,2 milyon tona ulaşması bekleniyor. Ülkemiz genelinde hububat hasadının tamamlanmasının ardından TMO alımları geride kalan yılın altında oldu. Açıklanan verilere göre her ne kadar yurt içindeki hububat üretim miktarı geçen senenin üstünde yapılmış olsa da koronavirüs pandemisi sebebiyle ürün fiyatlarına bakıldığında yükseliş beklenmesi nedeniyle stokçuluğun artışa geçmesi ve sektör dışındaki kesimin de spekülatif kar etmek maksadıyla ürün alışı yapmasıyla beraber yurt içindeki piyasa fiyatları hasat başından başlayarak yükselişe geçmiş ve TMO alım fiyatının üstüne çıktı.

Fiyatlarda Yüzde 30'a Varan Artış Yaşandı

Fiyatlar, Anadolu Kırmızı Sert ekmeklik buğday itibariyle yüzde 30 oranında, makarnalık buğday bazında yüzde 20 oranında ve yemlik arpada ise yüzde 20 oranında artış gösterdi. Fiyatlarda yaşanan bu artışın sürmesinin devam edeceği düşünülüyor. Bu sebeple TMO, piyasa düzenleme görevi dahilinde spekülatif sebeplerle ortaya çıkabilecek fiyat yükselişinin gıda enflasyonda tetikleyici etkilerinin önlenmesi, olağanüstü hal stoklarını yapmak, yurt içindeki alımlarla belirlenen bir düzeyde kalan buğday ve arpa stoklarının ithalat yapılarak takviye edilmesi maksadıyla 500 bin ton buğday ile 60 bin arpa ithalatı yapmak adına ihaleye çıkacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.