Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Politika Faizini Açıkladı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Politika Faizini Açıkladı

Bugün saat 14.00 sularında Merkez Bankası politika faizini duyurdu. Yapılan açıklama da daha önceden olduğu gibi faiz oranı sabit tutularak yine 8.25 oranında açıklandı.

Bugün saat 14.00 sularında Merkez Bankası politika faizini duyurdu. Yapılan açıklama da daha önceden olduğu gibi faiz oranı sabit tutularak yine 8.25 oranında açıklandı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), bir hafta vadeli plan repo ihalesi faiz oranında değişiklik yapmayarak faiz oranını (politika faizi) yüzde 8,25 oranında sabit tuttu. TCMB tarafından faiz oranları hakkında paylaşılan duyuru içeriğinde, Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal başkanlığı ile düzenlenen toplantıda PPK'nın, politika faizi oranını yüzde 8,25 seviyesinde sabit kalmasına karar verildiği ilan edildi. Ayrıca yapılan duyuruda, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını hakkında yaşanan olaylara bağlı şekilde küresel büyüme kısmındaki zayıflama olaylarının yılın ikinci çeyreğinde derinleştiği de duyuruldu.

Büyümedeki İstikrarın Korunması Adına Tedbirlerin Alındığı Duyuruldu

Dünyanın birçok ülkesinde atılan normalleşme adımlarının sonucunda üçüncü çeyrekte kısmi olarak toparlanma sinyallerinin olduğunun görülmesiyle birlikte toparlanma hakkında belirsizlik durumlarının yüksek şekilde yansıdığına ilişkin vurgu yapılan duyuruda, gelişmiş ve henüz gelişmekte olan ülkelerin genişleme açısından parasal ve mali adımlar atmayı sürdürdüğü not olarak paylaşıldı. Diğer bir taraftan yapılan duyuruda, salgının sebep olduğu hastalık sermaye akımları, finansal şartlar, dış ticaret ve emtia fiyatları aracılığıyla oluşturmakta olduğu küresel etkilerin yakından takip edildiği ve bunlara karşı önlemlerin alındığı bildirildi. İktisadi faaliyetler baz alındığında kademeli olarak normalleşme adımlarıyla beraber Mayıs ayı içerisinde başlayan toparlanma adımlarının güç kazanarak devam ettiği dile getirilen duyuruda, salgının ülkemiz ekonomisine verdiği zararın en az seviyede tutulması ve ülkemiz ekonomisindeki büyümenin korunması amacıyla her türlü tedbirin alındığı aktarıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.