Türkiye’nin yaş sebze ve meyve ihracatının yarıya yakını doğu Akdeniz illerinden yapıldı

Türkiye’nin yaş sebze ve meyve ihracatının yarıya yakını doğu Akdeniz illerinden yapıldı

Türkiye'nin yaş sebze meyve ihracatında yarıya yakın orandaki bölümünü Mersin, Hatay ve Adana üstleniyor. Ocak ile Temmuz ayları arasında geçen dönemde 574 milyon 935 bin dolarlık dış satımın yapıldığı açıklandı.

Türkiye'nin yaş sebze meyve ihracatında yarıya yakın orandaki bölümünü Mersin, Hatay ve Adana üstleniyor. Ocak ile Temmuz ayları arasında geçen dönemde 574 milyon 935 bin dolarlık dış satımın yapıldığı açıklandı. AA muhabiri tarafından Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) kaynağından edinmiş olduğu bilgilere göre, Doğu Akdeniz bölümünde yer alan 3 şehirden, yılın 7 ayı boyunca yapılan yaş meyve sebze ihracatı geride kalan yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 18,7 oranında artış gösterdi. Yine geride kalan yılın 7 ayı içinde 484 milyon 184 bin dolar değerindeki ürünleri yurt dışına ihraç eden Mersin, Hatay ve Adana, bu yıl içerisinde 574 milyon 935 bin dolar değerinde bir ihracata imza atmayı başardı.

Hatay, Mersin Ve Adana İhracata Damga Vurdu

Ocak ve Temmuz dönemi boyunca, ülkemizin toplamda yaş sebze meyve ihracatı değerinin 1 milyar 364 milyon düzeyinde olduğu göz önüne alındığı zaman, yapılan bu satışın yüzde 42'lik oranının Doğu Akdeniz'de yer alan 3 kent tarafından yapıldığı görülüyor. Bu dönem içerisinde, Mersin ilinden 294 milyon 630 bin, Hatay şehrinden 224 milyon 223 bin ve Adana kentinden de 56 milyon 82 bin dolar değerinde yaş sebze meyve ihracatının yapıldığı ifade edildi. 3 ilin ihracattan Türkiye ekonomisine kazandırdığı tutar ise toplamda 574 Milyon 935 Bin dolar civarında oldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.