Yerli Traktör Gelecek Ay Tarlalarda

Yerli Traktör Gelecek Ay Tarlalarda

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla beraber 26 Temmuz 2019 tarihinde ilk defa görücüye çıkan yerli ve milli olarak üretilen traktörün seri üretiminin yapılması adına çalışmalar devam ediyor.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla beraber 26 Temmuz 2019 tarihinde ilk defa görücüye çıkan yerli ve milli olarak üretilen traktörün seri üretiminin yapılması adına çalışmalar devam ediyor. Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı olan Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünce geliştirilmesi sağlanan traktörün 2021 yılında seri üretimi başlayacak . Kocaeli'ne bağlı olan Gebze ilçesinde 9 bin metrekarelik alana kurulması tamamlanan fabrikada üretim ve montaj faaliyetleri devam eden yerli traktörlerin bütün üretim süreci Eylül ayında tamamlanmış olacak. İlk sırada 100 tane elektrikli traktör üretilmesi hedeflenirken, talebin miktarına göre üretim sayısı hızlı şekilde artacak. Yerli traktöre şu ana dek çiftçilerin yoğun ilgisi olduğu ifade edilirken, çiftçilerin genel müdürlüğü arayıp banttan inmesi beklenen ilk traktörlei almak için ön sipariş ilettikleri dile getirildi. Çiftçinin mazot maliyetini çok büyük miktarda düşürecek olan elektrikli traktörler ile çiftçi kazancına daha fazlasını ekleyecek.

Çok Az Enerji Harcıyor

Yapılan denemelere bakıldığında, elektrikli traktörler içten yanmalı traktöre oranla 1 dekar toprak üzerinde yaklaşık olarak 10 kat daha az enerji harcaması yapıyor. Traktörün fiyatı her çiftçinin alabileceği miktarda olacağı tahmin ediliyor. Diğer taraftan TAGEM'in elektrikli bahçe tipi traktör prototipi projesi başlatmış olduğu ve projede özgün olarak bir şasinin tasarlandığı da gelen bilgiler arasında yer alıyor. BAŞKAN Erdoğan, daha önceden testini yapmış olduğu yerli traktörün, yapılan törende, 45 dakika şarj süresi olan ve 7 saat boyunca çalışma özelliğine sahip bu traktörümüzün seri üretimi hazır, yüzde 95 oranında yakıt tasarrufuna sahip elektrikli traktörün çiftçilerimizin harcamalarını azaltacağına inanıyorum sözlerini dile getirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.