Yusufeli İlçesinin Taşıma İşlemleri Devam Ediyor

Yusufeli İlçesinin Taşıma İşlemleri Devam Ediyor

Artvin’de yapım aşamasında olan baraj inşaatının bitmesiyle beraber sular altında kalacak olan Yusufeli ilçesi, taşınması planlanan yeni yerleşim yerindeki çalışmalar hiç durmadan devam ediyor.

Artvin’de yapım aşamasında olan baraj inşaatının bitmesiyle beraber sular altında kalacak olan Yusufeli ilçesi, taşınması planlanan yeni yerleşim yerindeki çalışmalar hiç durmadan devam ediyor. Yeni yerleşim yerindeki çalışmaların yüzde 40 oranındaki bölümünün bittiği ilçede, üst yapı çalışmaları da tüm hızıyla sürüyor. Bittiğinde temel kısmından 275 metre yüksekliğiyle Türkiye'de birinci, dünyada ise üçüncü en yüksek kemer barajı olma özelliğine sahip olacak Yusufeli Barajının suları nedeniyle oluşacak su baskını ilçe merkezinin taşınmasını gerektirdi. Yeni yerine taşınma faaliyetleri ise 3 bölge içinde yapılıyor.

DSİ 26. Bölge Müdürlüğü Taşıma İşlemlerine Ait Son Bilgileri Paylaştı

 DSİ 26. Bölge Müdürlüğünden edinilen bilgilere göre yeni yerleşim yeri çalışmalarında, 1. bölgede 1.ihalede Hükümet Konağı, Merkez Cami, İlçe Emniyet Müdürlüğü, Adliye, PTT, Kapalı Spor Salonu, Kütüphane, İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü ve Müftülük Binası, Öğretmenevi ile birlikte 16 Derslik Olan Ortaokul inşaatları sürüyor. Ayrıca işin fiziksel anlamda bitmesi seviyesinde ise yüzde 93'e ulaşıldığı açıklandı. Bununla beraber 1. bölgedeki 2.ihalede ise 25 Yatak Kapasiteli Hastane, 2 Tane Ticaret Merkezi, 69 Tane Dükkan, Belediye Hizmet Binası ve 518 tane de konut yapımının devam etiği, işin fiziksel anlamdaki bitiş oranının yüzde 15 seviyesinde olduğu ifade edildi. Diğer taraftan 2. bölge kapsamında, 588 Tane Konut ve 48 Tane Dükkanın inşa edileceği ifade edildi. Bahsi geçen işin ihalesinin yapıldığı ve temel kazma işlemlerine başlanıldığı dile getirildi. 3. bölge tarafında 1. ihalede 24 Derslik Bulunan Lise, İlçe Jandarma Komutanlığı, 334 Tane Konut, Sağlık Ocağı ve 6 Tane Dükkan inşasının bittiği paylaşıldı. Son olarak 3. bölge kapsamında 2. ihalede Semt Camii, 221 Tane Konut ve 8 Tanede Dükkanın inşasının sürdüğü ve bahsi geçen işin fiziksel bitişinin ise yüzde 48 seviyesinde olduğu aktarıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.