Amerika Birleşik Devletlerine ait gemi Doğu Akdeniz'e geldi

Amerika Birleşik Devletlerine ait gemi Doğu Akdeniz'e geldi

Amerika Birleşik Devletlerine ait son sınıf dev gemiler arasında ikincisi olan USS Hershel Woody Williams, Yunanistan'a ait Girit Adası'na geldi. Yaşanan bu gelişmenin Doğu Akdeniz'de oluşan gerilim ve Yunanistan'ın Mısır'la imzalamış olduğu

Amerika Birleşik Devletlerine ait son sınıf dev gemiler arasında ikincisi olan USS Hershel Woody Williams, Yunanistan'a ait Girit Adası'na geldi. Yaşanan bu gelişmenin Doğu Akdeniz'de oluşan gerilim ve Yunanistan'ın Mısır'la imzalamış olduğu korsan anlaşmanın hemen ardından oluşması dikkatlerden kaçmadı. Dev geminin askeri operasyonlar esnasında hızlı ulaşım ve destek merkezi olarak kullanıldığı biliniyor. Doğu Akdeniz'de Yunanistan ile Mısır arasında imzalanan korsan Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) Anlaşmasının bir sonucu olarak bu bölgede yükselen gerilimin ardından Amerika Birleşik Devletlerinden ilginç bir hamle geldi. İtalya'ya bağlı Napoli kentindeki limanında yer alan ABD savaş gemisi USS Hershel Woody Williams, yeni görevlendirmenin ardından Yunanistan'ın Girit Adası'na gelerek burada demirledi. Geminin, son zamanlarda Fransa ve Rusya'nın bölgede artan gerilimin yükselmesinden sonra bölgeye gelen diğer savaş gemilerinin arasına dahil oldu. Askeri uzmanların yaptığı yorumlara göre, USS Hershel Woody Williams kesinlikle yüzen bir askeri üs özelliği taşıyor. ABD donanmasında yer alan bu yeni sınıf dev gemi alanında var olan ikinci en büyük olanı.

Geminin neden bölgede olduğu konusunda bir açıklama yapılmadı

USS Hershel Woody Williams, askeri operasyonlar sırasında hızlı ulaşım sağlama ve destek merkezlerinin ana merkezi şeklinde kullanılıyor. 230 metre uzunluğa sahip geminin, Girit'e gelmeden öncesinde İtalya'nın Napoli şehrinde rutin lojistik molası verdiği görülmüştü. Amerikalı yetkililer bahsi geçen bu geminin Girit adasının batı bölümünde Suda Körfezi'nde yer alan ABD üssünde ne kadar zaman kalacağı veya ne çeşit bir görev alacağı konusunda şu ana kadar detaylı bir açıklama yapmadı. Amerika Birleşik Devletlerine ait askeri geminin bölgede yer alan donanmaların hareketliliğini gözlemek maksadıyla Girit'e geldiği üzerinde duruluyor. Devasa geminin, Doğu Akdeniz bölgesinde Fransa'ya ait donanmanın yükselen varlığının ardından bölgeye gönderilmesi de ilginç bir durum ortaya çıkardı. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo geride kalan günlerde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'yla bölgede artan gerilimin detaylarını görüşmüştü.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.