Ayasofya ibadete açılacakmı derken, işte Ayasofya'nın sahibi

Ayasofya ibadete açılacakmı derken, işte Ayasofya'nın sahibi

Ayasofya'nın Son günlerde ibadete açılacakmı , ne zaman açılacağı konuşulurken İşte Ayasofyanın sahibi.

Fatih Sultan Mehmet Han'ın İstanbul'u fethinden sonra Ayasofya'yı ibadete açmıştı. Taki 1934 yılına kadar o  zamanın iktidarda olan hükümetin bakanlar kurulu kararıyla Ayasofya'yı müzeye çevirmişti. O tarihten bu yana müze olarak kullanılan, ancak her fırsatta camiye çevrilerek ibadete açılacağı söylense de bu zamana kadar müze olarak kullanıldı, Cumhurbaşkanı recep tayyip Erdoğan'ın talimatıyla tekrar ibadete açılması için çalışma başlatıldığı yönündeki haberlerden sonra, vatandaşlar  tekrar gündeme gelen Ayasofya'nın ne zaman ibadete açılacağını merakla bekliyor. 

ayasofya-001.jpg

İşte Hep gündemde olan Ayasofya'nın tarihçesi ve bu güne kadarki konumu. 

 Ayasofya'nın kuzeyindeki medrese, Fatih Sultan Mehmed döneminde yaptırılmıştır. Her dönemde bakım ve onarım çalışmalarından geçen Ayasofya'nın, en kapsamlı tamiri ise Sultan Abdülmecid Dönemi'nde (1839-1861) ünlü İtalyan mimar Fossati tarafından yapıldı.

85 YILDIR MÜZE

Türkiye Cumhuriyeti'nin ilanının ardından bir süre daha ibadethane vasfını devam ettiren Ayasofya Camii Bakanlar Kurulu kararıyla müzeye çevrilmiştir.

İŞTE AYASOFYA'NIN TAPUSU

ayasofya-tapu.jpg

1 Şubat 1935'te müze olarak faaliyete geçen bu muazzam caminin tapusu ise Fatih Sultan Mehmet Vakfı'nın üzerine kayıtlı.

TAPU TARİHİ 19 KASIM 1936

Ayasofya Camii'nin sahibi Ebulfetih Sultan Mehmet Vakfı görünüyor. 19 Kasım 1936 tarihinde düzenlenen tapu evrakında “57 pafta, 57 ada, 7. parselde, Türbe, Akaret, Muvakkithane ve Medreseden oluşan Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi, Ebulfetih Sultan Mehmet Vakfı üzerinedir" deniliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.