Azerbaycan ile Türkiye arasında kimlikle seyahat dönemi başladı!

Azerbaycan ile Türkiye arasında kimlikle seyahat dönemi başladı!

Türkiye ve Azerbaycan vatandaşlarının iki ülke arasında yalnıca kimlikle seyahat edebilmesine ilişkin alınan karar, 1 Nisan Perşembe gününden itibaren hayata geçirildi. Kimlikle seyahatin tüm detayları haberimizde...

Türkiye ile Azerbaycan vatandaşlarının pasaporta ihtiyaç duymadan, kimlikle seyahat edebilmesine ilişkin alınan karar, 1 Nisan Perşembe günü itibarıyla hayata geçirildi. Konuya ilişkin açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Bugünden itibaren Can Azerbaycan'la seyahatler artık sadece kimlik kartıyla mümkün. Tüm engeller kalkıyor, kardeşliğimiz daha da güçleniyor. Vatandaşlarımız ve Azerbaycanlı kardeşlerimiz için hayırlı olsun!" ifadelerini kullandı. 

İKİ DİLLİ GİRİŞ - ÇIKIŞ FORMU

İşte Bakü Büyülçeliği tarafından Türkiye ile Azerbaycan arasındaki kimlikle seyahatle ilgili detaylar...screenshot-4-001.pngscreenshot-4-001.pngscreenshot-4-001.pngscreenshot-4-001.pngscreenshot-4-001.pngscreenshot-4-001.pngscreenshot-4-001.pngscreenshot-4-001.png

10 Aralık 2020'de Bakü'de imzalanan protokolün yürürlüğe girmesiyle iki ülke vatandaşlarının, yeni itp çipli kimlik kartları ile 90 gün kalış süreli vizesiz turistik seyahat gerçekleştirebilecekleri belirtildi.

Bu kapsamda Azerbaycan vatandaşlarına Türkiye'ye girişlerinde, Türk vatandaşlarına ise Türkiye'den çıkışlarında, üzerinde giriş - öıkış damgaları tatbik edilerek iki dilli giriş - çıkış formu verileceği, her iki ülke vatandaşlarının da bu belgeyi beraberinde taşımaları ve sınır kapılarındaki görevlilere, kimlik kartlarıyla birlikte ibraz edecekleri vurgulandı. 

KİMLİKLERİ KAYBETMELERİ HALİNDE...

Azerbaycan'daki Türk vatandaşlarının bu ülkede kimlik kartlarını kaybetmeleri halinde, ülkelerine dönüş sağlayabilmeleri için geçici pasaport müracaatında bulunmaları gerektiği, bunun için de yanlarında fotoğraflı ve TC kimlik numaralı bir başka kimlik belgesi daha bulundurmalarında yarar görüldüğü belirtildi. 

YALNIZCA TÜRKİYE VE AZERBAYCAN İÇİN

Yeni tip kimlik kartlarının yalnızca iki ülke arasındaki  geçişlerde geçerli olacağı bildirilen duyuruda, üçüncü ülkelerden gelişte pasaport zorunluluğuna dikkat çekildi. 

90 GÜNÜN ÜZERİNE PASAPORT ŞARTI

İkamet başvurusunun bu şekilde yapılamacağının da vurgulandığı bilgilendirmede, iki ülkeden birisinde 90 günden daha uzun süre kalmak isteyen kişilerin 60 gün daha fazla geçerlilik süresi bulunan pasaportlarıyla ikamet izni başvurusunda bulunmaları gerektiği vurgulandı.

ADRES BEYANI

Aynı zamanda Azerbaycan'a giriş yapan kişilerin 15 günden fazla kalmayı planlaması halinde Azerbaycan Devlet Göç İdaresine adres beyanında bulunmaları gerektiği, aksi halde ülkeden çıkışta cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalacakları ifade edildi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.