Bakan Koca, Kovid-19 vakalarının arttığı illeri açıkladı

Bakan Koca, Kovid-19 vakalarının arttığı illeri açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgınında Anadolu'da birinci dalganın sürdüğünü söyledi. Bakan Koca, vaka sayılarının arttığı ve azaldığı illeri de duyurdu.

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından kameraların karşısına geçen Sağlık Bakanı Koca, salgındaki son durum hakkında açıklamalarda bulundu. 

Bakan Koca, yeni vaka sayılarının binli seviyelerde kalmasının sebebi olarak vatandaşların rehavete kapılmasını sebep göstererek " Diyarbakır, Konya, Adana, Gaziantep, Şanlıurfa başta olmak üzere bazı illerde hastalık pik seviyesine ulaşıyor. Bu şehirler en yüksek vaka sayılarını yeni görmektedir. Buralardaki vaka artışlarının ancak tedbirlerin gücüyle azalacağını, daha stabil hale geleceğini düşünüyoruz." diye konuştu.

Bakan Koca, Kovid-19 vakalarının arttığı illeri açıkladı

EN ÇOK  VE EN AZ VAKANIN GÖRÜLDÜĞÜ İLLER

Koca,Son üç gün ortalamasıyla en çok vakanın görüldüğü 7 ilin  İstanbul, Ankara, Gaziantep, Konya, Mardin, Diyarbakır, Şanlıurfa olduğunu söyledi.

Koca, en az vaka görülen illerinde sırasıyla, Tunceli, Artvin, Iğdır, Erzincan, Bayburt, Kırklareli ve Bilecik olduğunu açıkladı.

KURBAN BAYRAMINDA SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI OLACAK MI?

Basın mensuplarından birisinin Kurban Bayramında sokağa çıkma kısıtlamasının olup olmayacağına ilişkin sorusuna yanıt veren Koca,"Bugün kısmen Bilim Kurulunda gündeme geldi, sesli tartışıldı ama bir öneri noktasına gelmedi. Özellikle önümüzdeki haftalar geçen hafta da bahsettiğim şekliyle salgının seyrine göre bu konudaki öneriler daha netleşmiş olur. Burada temelde ülke genelinde bir sokağa çıkma yasağı gündeme gelmedi ama birtakım tedbirlerin olabileceği, özellikle il bazında yer yer kısıtlamaların gündeme gelebileceği çünkü il bazında eğer vaka artışının yoğun olduğu iller söz konusu olursa oradaki tedbirleri biraz daha sertleştirmek gerekebilir." diye konuştu.

Bakan Koca, Kovid-19 vakalarının arttığı illeri açıkladı

OKULLARIN AÇILMASI

31 Ağustos tarihinde açılacak okullarla ilgili konuşan Bakan Koca, şu ifadeleri kullandı:

"Açıklanan özetle şöyle bir durum, 31 Ağustos'ta okulların açılacağı, bir takvimin belirtilmesi gerekiyor olduğu için açıklanmış oldu ama 31 Ağustos'a doğru eğer salgının seyrinde bir farklılık olursa bu durumda da gerektiğinde daha önce yapıldığı gibi on-line, uzaktan erişim veya hibrit birtakım yöntemler önerilebilir Bilim Kurulu tarafından. Karar bu durumda zaten Bakanlar Kurulunun alacağı bir kararla söz konusu olmuş olur."

"SALGININ SEYRİNDE FARKLILIK OLURSA EĞİTİM..."

Sözlerini sürdüren Bakan Koca, şöyle konuştu:

"Salgının seyrinde bir farklılık olmazsa 31 Ağustos'ta okullar açılmış olur. Eğer salgının seyrinde bir farklılık söz konusu olursa eğitim devam eder ama bu uzaktan eğitim tarzında, online tarzında veya hibrit farklı yöntemler olabilir. Bununla ilgili Bilim Kurulu önerisini yapar. O durumda zaten bildirilmiş olur."

AŞI ÇALIŞMALARI

Koronavirüse karşı süren aşı çalışmaları hakkında da bilgi veren Bakan Koca şunları kaydetti:

"Aşıyla ilgili hayvan çalışmaları devam ediyor. Şu ana kadar sürecin başarılı seyrettiğini söyleyebilirim. Aşıyla ilgili eylül ve ekim ayında klinik çalışmalara Sağlık Bakanlığı sorumluluğunda geçebileceğimizi düşünüyorum. Dolayısıyla esas, klinik çalışmalardaki sonuçlar olmuş olacak. O dönem zannediyorum 3-4 ay kadar klinik çalışmanın sürebileceği ay olacak. O döneme geçildiğinde de daha detaylı açıklamaları yapmış oluruz."

Bakan Koca, Kovid-19 vakalarının arttığı illeri açıkladı

SALGININ TÜRKİYE'DEKİ SON DURUMU

Sağlık Bakanlığı ve Bakan Fahrettin Koca'nın açıkladığı Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu verilerine göre 8 Temmuz günü Türkiye'de Kovid-19 nedeniyle 22 kişi hayatını kaybetti, 1041 kişinin Kovid-19 testi pozitif çıktı, 2 bin 219 kişi de salgını yenerek sağlığına kavuştu.

Öte yandan toplam vaka sayısı 208 bin 938'e iyileşen sayısı da 187 bin 511'e yükseldi.

Bakan Koca verilere ilişkin olarak Twitter hesabından şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bazı büyük kentlerde en yüksek haftalık vaka sayıları salgının 5. haftasında görülmüştü. Tedbirlerle bunu düşüşler izledi. 13 ilimizde en yüksek haftalık vaka sayılarına son 1 ay içinde veya yeni ulaşılmaktadır. Yeni vakalar belli illerde yoğunlaşmaktadır" 

Haber: Tayfun Altuntaş

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.