Bakan Kurum, "Tüm ilçelere içme suyu verildi"

Bakan Kurum, "Tüm ilçelere içme suyu verildi"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, selin vurduğu Rize'de incelemelerde bulunarak, tüm ilçelere içme suyunun verildiğini söyledi ve vatandaşların yarasını en kısa sürede sarmak için mücadele ettiklerini ifade etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, selin vurduğu Rize'de incelemelerde bulundu. İnceleme sonrasında açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, afetlerden 4 ana bölgenin daha fazla etkilendiğine dikkat çekti. Güneysu ilçesi, Muradiye, Madenli ve Büyükköy beldelerinde çalışmaların eş zamanlı olarak devam ettiğini belirten Kurum, yaraların sarılması için mücadele ettiklerini ifade etti.

"HIZLI BİR ŞEKİLDE HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI YAPILDI"

Bakan Kurum Rize incelemesinde sel bilançosunu paylaştı. Kurum, "Yapmış olduğumuz ilk günkü tespitler çerçevesinde Çayeli, Güneysu, Kalkandere ve bu saymış olduğum ilçe ve beldelerimizde 236 binada tespitler yapıldı ve bu çerçevede 24 tane acil ağır hasarlı ve yıkık bina tespit ettik. Tabii bir taraftan daha önceki depremler ve sellerde olduğu gibi hızlı bir şekilde hasar tespit çalışmaları yürütüyoruz. İnşallah cumartesi hasar tespit çalışmalarını tamamlamayı hedefliyoruz ve almış olduğumuz tespitler çerçevesinde de TOKİ Başkanlığımız hızlı bir şekilde 4 ilçemizde merkezde ve yine köylerinde çalışmalarını yürütüyor. Bugün tespit çalışmaları proje çalışmalar başlatıldı. Köylerde yapacağımız altında hayvanlarımıza bakacağımız şekilde ahırı veya deposu üstünde de konutları olmak suretiyle yöresel mimarisine uygun bir şekilde köy konutlarını, merkezde de zemin artı 3-4 katı geçmeyecek şekilde yöresel mimariye uygun konutlarımızı yapıyoruz." dedi.

Bakan Kurum, Tüm ilçelere içme suyu verildi

"SAĞLAM KONUTLARA TAŞIYORUZ"

Kurum, afet zedelerin güvenli konutlara yerleştirileceğini dile getirerek, şöyle devam etti: "Bu tespitlerin bitmesine müteakipte dere güzergahı üzerinde bugün sizinle beraber gördük. Dere güzergahında vatandaşlarımızın kira yardımı taşınma yardımı vermek suretiyle sağlam konutlara alacağız. Bu selde hasar meydana gelmemiş ancak bundan sonraki olası sellerde hasar gelme ihtimali, olan taşkın riski olan binalara ilişkin çalışmalarımızı da yürütüyoruz. Bu çalışmayla da hasar tespitlerle eş zamanlı yürütüyoruz ve yine merkezde yoğunlaşan alanlarda konutlarımızı yapmak suretiyle inşallah azami neticelenir. Taşkın riski altındaki yapıları da bu alanlardan taşıma sürecini de yürütüyoruz."

Bakan Kurum, Tüm ilçelere içme suyu verildi

"11,5 MİLYON NAKDİ DESTEK SAĞLANDI"

Çalışmaların titizlikle yürütüldüğünü vurgulayan Kurum, "Şu an itibarıyla selin yaşandığı tüm merkezlerimize içme suyu verilmiş durumda. İçme suyu alamayan hiçbir ilçemiz beldemiz yok. İller Bankası Genel Müdürlüğü bu durumda çalışmalarımızı yürütüyor. Yine selden zarar gören belediyelerimize ve il özel idaremize İller Bankası Genel Müdürlüğümüz eliyle yardımlarımızı yaptık. Toplamda 11,5 milyon lira nakdi yardımımızı belediyelerimize ve il özel idaremize göndermiş olduk." diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.