Bayram sokağa çıkma kısıtlaması var mı? Bilim Kurulu üyesi açıkladı!

Bayram sokağa çıkma kısıtlaması var mı? Bilim Kurulu üyesi açıkladı!

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Sema Turan, Kurban Bayramı öncesi vatandaşların merakla beklediği soru, 'kısıtlama olacak mı' ile ilgili konuştu. Sokağa çıkma kısıtlamasının şu anda Bilim Kurulu'nun gündeminde olmadığını belirtti.

Türkiye'nin kovid-19 ile mücadelesi devam ederken, alınan tedbirlerle ilgili uyarılar da sık sık hatırlatılmaya devam ediliyor. 1 Haziran'da başlayan normalleşme süreciyle birlikte, kalabalık ortamların sayısı artmaya başladı. Son günlerde vaka sayılarının binin altına inmesi de sevindirici haberler arasında yer aldı. Kurban Bayramı yaklaşırken herkesin aklında aynı soru var: "Sokağa çıkma kısıtlaması olacak mı?" Bu sorunun cevabı bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Sema Turan'dan geldi.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Sema Turan, Kurban Bayramı'nda sokağa çıkma kısıtlamasının şu anda Bilim Kurulu'nun gündeminde olmadığını söyledi. Doç. Dr. Turan, "Ancak Ramazan Bayramı'nda gerçekleşen sokağa çıkma kısıtlamasından sonra biliyorsunuz ki vaka sayılarında da azalma oldu. Bu nedenle halkımız Kurban Bayramı'nda önlemlere uyacak" dedi. 

Bayram sokağa çıkma kısıtlaması var mı? Bilim Kurulu üyesi açıkladı!

"GÜNDEMİMİZDE ŞU AN KISITLAMA YOK"

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Turan yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı'nda sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Doç. Dr. Turan, "Sokağa çıkma yasağı şu an için Bilim Kurulu gündeminde yok. Ancak Ramazan Bayramı'nda gerçekleşen sokağa çıkma kısıtlamasından sonra biliyorsunuz ki vaka sayılarında azalma oldu. Bu önemli bir sonuçtu bizim için. Çünkü her türlü aktivitenin ardından 10-14 gün içerisinde sayısal patlamaları yaşamak mümkün. Bu nedenle Kurban Bayramı'nda alacağımız her önlem 10 gün sonra gerçekleşecek değişikliklerin daha az olmasına, daha az sayıda hastanın ortaya çıkışına neden olur. Bu da tabii ki olumlu bir etki, bu tamamen halkımızın elinde. Halkımız Kurban Bayramı'nda önlemlere uyacak. Burada dünyada söylenen maske, mesafe ve el hijyeni kuralı çok önemli bir kural. Bunlar artık hayatımızın bir gerçeği. Bu kurallardan şu aşamada vazgeçmek de mümkün değil"  ifadelerini kullandı.

Bayram sokağa çıkma kısıtlaması var mı? Bilim Kurulu üyesi açıkladı!

"TEDBİRLERE UYULMAZSA VAKALAR 2 KATINA ÇIKABİLİR"

Kurban Bayramı'nda kovid-19 tedbirlerine dikkat edilmezse vaka sayılarının artabileceğini söyleyen Doç. Dr. Turan, "Eğer Kurban Bayramı'nda dikkatsiz olursak bu gördüğümüz sayılar belki de 2 katına çıkacak ve daha fazla olacak. Her vaka sayısındaki artış daha fazla hasta sayısının ortaya çıkışına neden olacak. Çünkü yeni normale henüz halkımız daha tam anlamıyla alışamadı. Büyük kalabalıklarda maskesiz arkadaşlarımızı görebiliyoruz. Bu nedenle bu uyarıyı tekrar gündeme getiriyorum. Lütfen hem sevdikleriniz hem kendiniz için bu kurallara uyunuz. Çünkü bizler yoğun bakımda bu hastaların hangi tabloda olduğunu çok net görüyoruz. O yüzden de uymadıkları takdirde çok ciddi bir tehlike ile karşı karşıya olduklarını unutmasınlar" ifadeleri kullandı.

Bayram sokağa çıkma kısıtlaması var mı? Bilim Kurulu üyesi açıkladı!

"EYLÜL-EKİM KORKTUĞUMUZ AYLAR"

Kurban Bayramı'nda vatandaşları tedbirlere uymaları konusunda uyaran Doç. Dr. Turan, "Çünkü Eylül-Ekim ayları bizim korktuğumuz aylar. Hemen ardından sürecin hızlanmasına neden olabileceği endişesi içerisindeyim. O yüzden Kurban Bayramı'nda gerçekleştirilecek tüm önlemlere uyum, hasta sayıların artmasına engel olur. Ve Eylül-Ekim ayındaki riskli olan döneme de daha az sayıda hastayla girmiş oluruz. O yüzden Kurban Bayramı çok önemli" şeklinde konuştu. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.