Belarus Rusya'dan Yardım İstedi

Belarus Rusya'dan Yardım İstedi

Seçimin bitmesinin ardından başlayan karışıklık bu hafta sonunda zirveye çıktığı görülen Belarus'ta, ülkenin lideri Lukaşenko Putin'den yardım talep etti.

Seçimin bitmesinin ardından başlayan karışıklık bu hafta sonunda zirveye çıktığı görülen Belarus'ta, ülkenin lideri Lukaşenko Putin'den yardım talep etti. BBC muhabiri olarak görev yapan Steve Rosenberg yapmış olduğu haber ile, Rus televizyon yayını yapan kanalların Belarus'ta meydana gelen olaylar ile ilgili olarak Ukrayna'daki olayların arasında korku verici paralelliklerin kurulduğunu bildirdi. Belarus'ta Pazar gününde, ülkenin tarih boyunca görmediği büyüklükte protesto gösterisi yapıldı. Protesto gösterisine katılan on binlerce kişi, Devlet Başkanı Aleksender Lukaşenko'nun kazanmış olduğu seçimi protesto için sokaklara döküldü. Ayrıca Lukaşenko da başkent Minsk'in başka bir bölgesinde bir araya gelen destekçilerine seslenerek seçimin yenilenmesi adına yapılan çağrıyı reddetti. 'Özgürlük Yürüyüşü' ismiyle başlatılan protestoda göstericiler, seçimlerin tekrar yapılması için bir çağrı yaptı ve Lukaşenko'yu istifa etmeye çağırarak bu tarzda sloganlar attı.

Protesto Çağrısı Yapan Svetlana Tikhanovskaya Güvenlik Kaygısı İle Litvanya’ya Gitti

Seçimden sonra güvenlik konusunda kaygıları olduğundan Litvanya'ya gittiğini duyuran ana muhalefet partisinin adayı olan Svetlana Tikhanovskaya, Pazar gününde ülkenin genelinde büyük protestoların yapılması çağrısını yapılmıştı. Aynı saatte Lukaşenko'nun destekçi halkı da başkent Minsk'in başka bir bölgesinde eylem yaptı. Bu bölgede açıklama yapan Lukaşenko, seçimlerin tekrar yapılması adına yapılan çağrıları geri çevirdi. Lukaşenko, protesto olaylarına katılan kişileri de 'sıçanlar' diye ifade etti. Lukaşenko, NATO'nun Belarus sınırları içerisinde askeri yığınak yaptığını belirtip, halkından ülkelerinin bağımsızlık konusunda bunu koruma mücadelesine dahil olmalarını istedi. NATO Sözcüsü yaptığı açıklamada ise Belarus sınırına yığınak yapılması yönünde yapılan iddiaların doğru olmadığını ilan etti. Belarus'ta geride kalan haftanın Pazar gününde yapılan seçimlerin ardından Lukaşenko oyların yüzde 80'lik bölümünü alarak tekrar seçilmişti. Tikhanovskaya'nın aldığı oy ise yüzde 10,12 olarak açıklandı. Fakat Tikhanovskaya, seçimin ardından bu sonucu kabul etmeyerek, oyların eşit bir şekilde sayılması durumunda oy miktarının yüzde 60 ile 70 arasında olacağını açıkladı. Seçimin bitmesinin ardından ülkenin başkenti Minsk başta olmak üzere ülke genelinde birçok şehirde protesto gösterileri düzenleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.