Bilim Kurulu Üyesi Kara'dan maske açıklaması

Bilim Kurulu Üyesi Kara'dan maske açıklaması

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Kara, 12 yaş ve üstündeki kişilerin mutlaka maske takması gerektiğini belirtti. Kara, çocukların virüsü bulaştırabildiğini ancak hasta olma oranlarının az olduğunu söyledi.

Koronavirüs salgını tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkisini sürdürürken, DSÖ'nün  5 yaş altındaki çocukların maske kullanımına dikkat edilmesini, 12 yaş üzerindeki çocukların da maske takmaları gerektiğini duyurdu. Bu kapsamda da Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara değerlendirmelerde bulundu.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, çocuklara maske taktırırken birkaç şeye dikkat edilmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“Bunların bir tanesi şu, çok küçük çocuklar yani özellikle 2 yaşın altındaki çocukların nefes alıp vermesi. Biz nefes alıp verirken aslında hem burnumuzu, hem ağzımızı istediğimiz zaman değişken olarak kullanabiliyoruz. Ama küçük çocuklarda, özellikle de biraz önce söylediğimiz gibi, 2 yaşın altındaki çocuklarda ağız ve burun nefes alıp verme sistemi tam gelişmemiştir. Yani onlar genellikle nefesleri tek organ aracılığıyla alabiliyorlar. Bu da ya ağızlarından ya da burunlarından.

"BEBEKLERİN YANINA GİDERKEN MASKE TAKMAMIZ ÇOK ÖNEMLİ"

Kara sözlerini şöyle sürdürdü:

"O nedenle de özellikle o bölgeyi kapatacak, çünkü biz maske için şunu söylüyoruz, ‘virüse karşı çektiğimiz bir duvar’. Ama bu aynı zamanda ağız ve burunun da önünü kapatan bir nesne olduğu için, küçük bebeklerde nefes almanın durmasına neden olabiliyor. O nedenle de biz biraz daha güvenli olalım diye bunu 2 yaşına kadar çekiyoruz. Diyoruz ki. Yani bebeklerimizi o şekilde korumamız lazım. Artı olarak bebeklerin yanına giderken bizim maske takmamız da onların korunması için çok önemli”

Kara, 3 ile 5 yaş arasındaki çocukların maske takabileceğini belirtti.

15 YAŞ VE ÜSTÜ YETİŞKİNLER GİBİ HASTALANIYOR

DSÖ'nün '12 yaş üzerindeki çocuklar mutlaka maske takmalı' tavsiyesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ateş Kara, çocukların virüsü alarak bulaştırdığını ancak hasta olma oranlarının az olduğunu belirtti. Kara, 12 yaş ve üstü çocukların koronavirüs nedeniyle hastalanmaya başladıklarını belirterek,"Özellikle de 15 yaşından büyüklerde virüs aynen yetişkinler gibi davranıyor ve neredeyse aynı oranlarda hastalanıyorlar. O bakımdan o grupların hem kendilerini korumaları hem de çevreyi korumaları için mutlak ve mutlak sürekli maskeli olmaları lazım. O zaman şöyle söyleyebilir miyiz? 2 yaşın altındaki çocukları biz koruyacağız. Biz maske takacağız ve onların önüne yüz siperliği gibi veya çok kalabalık bir ortama girecekse ve kullanacaksa, bizim bazen yüz siperliği olarak söylediğimiz şeffaf yüz koruyucuları ya da pusetlerindeki bebek arabalarındaki gibi bir koruyucuyla onları koruyacağız. " diye konuştu.

"12 YAŞIN ÜSTÜNDEKİLERİN HER ORTAMDA MASKELİ OLMALARI GEREKİYOR"

Kara şu değerlendirmelerde bulundu:

"2 yaşından büyük çocuklarda eğer başka bir problemi yoksa maske takabilirler. Riskli alanlara geçerken, kalabalık alanlara geçerken maske taksınlar. Ama bazı çocuklar gelişim basamağında biraz daha yavaş olabilirler. Ama çocuk büyümeye başladıktan sonra özellikle 3’lü 5’li yaşlardan sonra maske takabilir. Özellikle 12 yaşın üstündekilerin mutlak ve mutlak her ortamda maskeli olmaları gerekiyor. Onlar mutlaka maske takmalılar. Aynı Dünya Sağlık Örgütü’nün söylediği gibi” 

Ateş Kara, koronavirüs bulgusu bulunan kişilerin 48 saat öncesinde virüsü bulaştırabileceğini söyledi. Kara, böyle durumlarda kişilerde maske olmasının çok önemli olmadığını belirterek, maskenin sadece temas riskini azalttığını belirtti.

MASKE VE MESAFE KURALININ ÖNEMİ

Kara şunları kaydetti:

"Ama hem karşımdakinde hem bende maske varsa bu artık temasın dışında kalıyor. Çünkü korunur haldeyiz. Ancak yoğun bir şekilde aynı ortamda uzun süre bulunduysak bu temastır. Yoğun değil ama mesafe olarak yakın mesafede bulunduk, karşılıklı konuştuk bu da temastır. Şöyle söyleyebiliriz; aynı oda içerisinde birbirimizden mesafeli bile olsak, birkaç saat bulunduysak ben artık temaslı haline gelirim. Ancak kapalı bir ortamda 1 metreden, 2 metreden yakın bir mesafede bulunduysam bu da temaslı hale gelir. Ancak karşılıklı konuştuk, aramızda 2 metreden ve aramızda maskemiz de yoktu o zaman bu da temaslı haline gelebilir”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum