Bundan sonra her birinin plakası olacak

Bundan sonra her birinin plakası olacak

Geçtiğimiz yıldan bu yana bir hayli popüler hale gelen Elektrikli Scooter'lara ilişkin İBB'den, Elektrikli Kaykay Yönetmeliği geldi. Yönetmelik elektrikli Scooter’lara plaka verilmesinden, mobil eğitim verme gibi birçok maddeyi içeriyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), MARTI ve diğer kuruluşların da içinde bulunduğu paylaşımlı scooter pazarını düzenlemek amacıyla Elektrikli Kaykay Yönetmeliği hazırladı. Henüz onaylanma aşamasında olan yönetmelik, son zamanlarda yaşanan çeşitli mağduriyetlerin giderilmesini amaçlıyor.

İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan konuya ilişkin; “Yönetmelik, sektörel açıdan rekabetin ve fiyat politikalarının sağlıklı işlemesini amaçlarken hem de bu araçları tercih eden kullanıcıların güvenli sürüşünü önemseyen bir içeriğe sahip. Bu sistemde faaliyet göstermek isteyen firmalar yönetmelik gereğince hem kullanıcılarına mobil/internet uygulama üzerinden eğitim vermek zorunda ve aynı zamanda yılda en az bir kez bilinçlendirici kitlesel kampanya yapmak zorunda olacak” şeklinde konuştu.

Bundan sonra her birinin plakası olacak

Yeni gelecek olan yönetmeliğe göre paylaşımlı Scooter hizmeti vermek isteyen işletmelerin başvuru şartları arasında bünyesinde en az 1000 Scooter ve 6 adet kalite yönetim sistemi belgesine sahip olma zorunluluğu yer alacak. Scooter açılış ücreti iki tam elektronik bilet fiyatını, dakika başı kullanım ise bir tam elektronik bilet ücretini geçemeyecek. Aynı zamanda açılış ücreti yarım tam bilet, dakika başı kullanım ücreti üçte biri tam elektronik ücretinin altında olamayacak.

Bundan sonra her birinin plakası olacak

Lisans sahibi işletme ve kullanıcı için çeşitli ceza kriterleri de içeren yönetmelik, Scooter’larda tüm açılardan görünebilir kimlik numarası/plaka bulunmasını zorunlu hale getirecek. Böylece araçların kullanım sırasında ve kullanım dışı zamanlarda neden olabileceği ihlallere dair şikayetlerin bu plaka numaraları üzerinden daha sağlıklı yapılabilmesini amaçlıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.