Çok önemli iddia: Türkiye doğu Akdeniz de askeri yetkililerine Ankara'ya sormaksızın "VUR" emri verdi.

Çok önemli iddia: Türkiye doğu Akdeniz de askeri yetkililerine Ankara'ya sormaksızın "VUR" emri verdi.

Uzun zamandır doğu Akdeniz de Yunanistan ile süren gerilimde çok kritik bir seviyeye geldiği belirtilerek, Türkiye'nin olası bir Yunanistan tacizi ve saldırısı karşısında bölgedeki askeri yetkili komutanlarına anında "VUR " yetkisi verildiği belirtildi.

Uzun zamandır doğu Akdeniz de süren gerilim, Yunanistan'ın gerilimi tırmandıran açıklamaları ve adımları sonrası  Türkiye'nin bu tutumlara karşı taviz vermeden attığı adımlarla çok  kritik bir seviyeye geldi.

Türkiye'nin Akdeniz de oldu bittiler taviz vermeyerek, kendi kıta sahanlığını ilan ederek ardı ardına  NAVTEX ler yaYınlayarak bölgede petrol ve doğalgaz araması yapan Oruç Reis, araştırma gemisinin güvenliğini sağlamakta. 

Bu gelişmeler karşısında Türkiye'nin gücünü bilen ve bu durum karşısında çaresiz kalan Yunanistan'ın Avrupa birliği kozunu oynayarak devreye bazı Avrupa ülkelerini sokarak Türkiye'yi köşeye sıkıştırma çabalarının  da başarısız olması sonucunda  en son olarak Rransa ve İtalya ile Güney Akdeniz de askeri tatbikat yapma kararı almıştı. 

1.jpg

Bu gelişmeler karşısında Türkiye'de daha ileri bir adım atarak yeni NAVTEX yayınlayarak 1 ve 2 Eylül tarihinde o bölgede askeri tatbikat yapılacağını ve tatbikatta gerçek mermilerin kullanılacağını duyurdu. 

Türkiye'nin attığ bu adım  karşısında oldukca çok şaşıran Yunanistan ve müttefikleri daha şoku üzerlerinden atamadan, türkiye'den ikinci bir şok hamle geldi. Askeri yetkililerden alınan bilgilere göre Türkiye cumhuriyeti yetkililerinin o bölgede bulunan askeri komuta kademesine Ankara'dan izin alınmaksızın her hangi bir taciz ve saldırı karşısında anında "VUR" emri verdiği  belirtilyor.

8.jpg

NALTEX  NEDİR ÜLKELER NEDEN NAVTEX İLAN EDERLER?

son zaamanlarda doğu akdenizde süren gerilim ve yapılan açıklamalar sonrasındaNAVTEX kelimesini çok sık duymaya başladık . Vatandaşlarımız tarafından merak edilen NAVTEX nedir, ne demek? sorusunun cevabı ve diğer tüm detaylar şu şekilde.

NAVTEX nedir, ne demek? NAVTEX neden ilan edilir, açılımı nedir? ülkeler neden NAVTEX ilan ederler?

NAVTEX (Navigational Telex), uluslararası orta frekansta gemilere olası tehlike, emniyet ve hava raporları ve uyarılarını otomatik olarak yazılı bir şekilde veren haberleşme sistemi.

Cihaz, kıyıdan 740 km (yaklaşık 400 NM) uzaklıkta tek yönlü yayın yapan kıyı istasyonundan otomatik olarak veri alır. Navtex yayınları 4 saatte bir ücretsiz olarak yapılmaktadır. Hava raporu yayınları ise basitleştirilmiş olarak kısa formatta yayınlanır.

Navtex, Uluslararası Denizcilik Organizasyonu'nun (IMO) ve Küresel Denizde Tehlike ve Emniyet Sistemi'nin (GMDSS) bir parçasıdır.

Navtex ilanı, Navtex cihazı üzerinden yapılan bildirimleri ifade eder.

NAVTEX nedir, ne demek? NAVTEX neden ilan edilir, açılımı nedir?

11.jpg

TÜRKİYE'DE NAVTEX

Türk karasularında Navtex mesaj ve seyir duyuruları, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Seyir, Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı tarafından Antalya, Samsun, İstanbul ve İzmir yayın istasyonlarından yayınlanmaktadır. Duyuru ve uyarılar sivil veya askeri farketmeksizin tüm gemi ve tekneler için bağlayıcı niteliktedir. Bu duyurular aynı zamanda Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nün internet sitesinde halka açık bir şekilde yayınlanmaktadır. Ülkelerin Deniz Kuvvetleri, eğitim ve tatbikatların bilgisini önceden duyurarak bu sahalara girilmemesi konusunda uyarılarda bulunmaktadır.

MESAJ FORMATI

Navtex örneği

Navtex mesajları yayın için ikili kodlama sistemi kullanmaktadır. Tüm Navtex mesajları, mesajın başlangıcını belirten ZCZC harfleriyle başlar; B1, B2, B3 ve B4 serileri kapsamında 4 karakterle devam eder.

B1 Karakteri: İstasyon adını ifade eden harf bulunur.
B2 Karakteri: Gönderilen mesajın içeriğini belirten harf bulunur.
B3, B4 Karakterleri: Mesajın sıra numarasını belirtir.

Örnek şablon

ZCZC
B1, B2, B3, B4
Mesaj zamanı (GMT)
Seri tanıtım numarası
Mesaj İçeriği (...)
NNNN

B2 KARAKTERİ MESAJ İÇERİKLERİ

B2 karakterinin içerdiği; yayın türünü belirten harflerin tanımlanması aşağıdaki gibidir:

A - Seyir uyarıları
B - Fırtına uyarısı
C - Buz raporları (Buzullara yakın denizler için.)
D - Arama - kurtarma raporları
E - Meteorolojik uyarılar
F - Pilot Servisleri
G - DECCA Mesajları
H - LORAN Mesajları
I - OMEGA Mesajları (Omega Mesajları artık kullanılmamaktadır.)
J - SATNAV Mesajları
K - Diğer elektronik sistem mesajları
L - Seyir Uyarıları (A mesaj tipine ek olarak yayın yapılır.)
V - Balıkçılara duyurular (ABD'de kullanılmaktadır. -Artık aktif değildir-)
W - Çevresel uyarılar (ABD'de kullanılmaktadır. -Artık aktif değildir-)
X - Boş
Y - Özel servisler (IMO tarafından belirlenir.)
Z - Yayın yapılacak mesaj olmadığını belirtir.
Not: Bu mesaj türlerinden A, B, D ve L mesajları engellenemez, diğer mesajlar ise cihaz menüsünden isteğe bağlı olarak seçilebilir.

TEKNİK BİLGİLER

Navtex yayınları, MF frekans bandında 518 kHz ve 490 Khz frekanslarında NBDP (Narrow Band Direct Printing) sistemiyle yayın yapmaktadır. 518 KHz'de İngilizce olarak yayın yapılmaktadır. Ülkeler yerel dillerinde yayın yapmak için 490 kHz frekansını kullanmaktadırlar. HF bandında Navtex tipi yayınlar 4209.5 kHz'de yapılır, fakat yayını alan cihaz HF cihazıdır. Navtex bu frekansta alma yapamaz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum