Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramanmaraş'ta gençlerle buluştu | O şiir sonucunda gözyaşlarına engel olamadı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramanmaraş'ta gençlerle buluştu | O şiir sonucunda gözyaşlarına engel olamadı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş'ta düzenlenen “Gençlerle Şiir Gecesi” programına katıldı. Programda, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından seslendirilen Erdem Beyazıt'ın "Sana, Bana, Vatanıma ve Ülkemin İnsanlarına Dair" şiiri de dinletildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramanmaraş'ta düzenlenen etkinlikte kendisine dinletilen şiir sonrasında duygulandı. Programın açılışında konuşma yapan Cumhurbaşkanı, çok güzel bir mekanda bir arada olduklarını söyleyerek, "Yedi Güzel Adam'ın yetiştiği ve Yedi Güzel Adam'ın buradan geleceğe, özellikle istikamet verdiği bu mekanda sizlerle bir araya gelmek benim için de çok çok anlamlı." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, sözlerine şu şekilde devam etti:

"SÖZÜMÜ YERİNE GETİMEKTEN MEMNUNİYET DUYUYORUM"

"Doğrusu belgeselde görmüştüm okulu ama okulun kendisini bizzat görememiştim. Şimdi bu akşam onu da görme fırsatını buldum. Sizler de zannediyorum ki herhalde bu akşam veya bugün görmüş oluyorsunuz. Tabii Diyarbakır'da, Kahramanmaraşlı genç bir kardeşimize sözümü böylece 40 gün gecikmeyle de olsa yerine getirmekten memnuniyet duyuyorum. Tabii buluştuğumuz yer Kahramanmaraş olunca, hava biraz değişiyor. İster istemez söze edebiyatla, sanatla, şiirle başlamamız gerekiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramanmaraş'ta gençlerle buluştu | O şiir sonucunda gözyaşlarına engel olamadı!

"EDEBİYAT YOLUNDA SİZLERLE BERABERİZ"

Geçtiğimiz kasım ayında açılışını yaptığımız, yoluna bile 'edebiyat yolu' ismini verdiğimiz bir şehirde, başka türlüsü zaten düşünülemezdi ve edebiyat yolunda şimdi sizlerle beraberiz. Bir şehirde sanatın, edebiyatın yaygın olmasının mutlaka pek çok farklı sebebi vardır ama Maraş'ta bu sorunun cevabı bellidir. Maraş sözünü edebiyatla, şiirle, türküyle söyleyen bir şehirdir. Hiç şüphesiz aleme, dünyaya ve insanlığa diyecek sözü olan insan için edebiyat ve özellikle şiir en doğru yöntemdir."

"EMEK VERECEKSİNİZ Kİ ŞİİR ORTAYA ÇIKSIN"

"Şiirin kelime anlamı, bir şeyi inceliklerini kavrayarak bilmek, sezerek vakıf olmak, ahenkli bir şekilde ifade etmektir. Tesadüfen arka arkaya gelen veya getirilen kelimelerden şiir olmaz. Kalbinizi, yüreğinizi, ruhunuzu ortaya koyacaksınız, emek vereceksiniz ki ortaya şiir çıksın. Dünyanın en kadim edebi ürünü kabul edilen şiir, henüz yazı yokken bile var olan, dilden dile aktarılarak günümüze kadar ulaşan örnekleri bulunan bir türdür.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramanmaraş'ta gençlerle buluştu | O şiir sonucunda gözyaşlarına engel olamadı!

"DİVAN EDEBİYATI GİBİ MİRASA SAHİP OLDUĞUMUZU UNUTMAYALIM"

Pek çok dilin ve kültürün, binlerce yıllık serüveninin ipuçları şiirlerde aranır ve bulunur. Türk edebiyatının da en eski eserleri arasında şiirler önemli yer tutar. Türkçe'nin, Arapça'nın ve Farsça'nın tüm zenginliklerini bünyesinde barındıran Divan Edebiyatı gibi hazine değerinde bir mirasa sahip olduğumuzu unutmayalım."

"ŞİİR YAZMAK KADAR OKUMANIN DA SANAT OLDUĞUNA İNANIYORUM"

Aynı şekilde halk edebiyatının da kendi mecrasında asırlar boyunca sürekli zenginleşerek kuşaktan kuşağa aktarıldığını dile getiren Cumhurbaşkanı, "Maraş'ın, edebiyatın ve bilhassa şiirin en münbit kaynaklarından biri olması, şehrin ve insanlarının sahip bulunduğu güçlü arka planı da gösterir. Esasen bizim de ilk gençlik yıllarımızdan itibaren hayatımız hep edebiyatın ve tabii olarak şiirin içinde geçmiştir. Şiiri yazmak kadar okumanın da bir sanat olduğuna inanıyorum. Siyaset hayatımızda hitabetimizin gelişmesinde şiire olan alakamızın büyük katkısı vardır." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramanmaraş'ta gençlerle buluştu | O şiir sonucunda gözyaşlarına engel olamadı!

"ŞİİR OKUYUN, ŞİİR YAZIN, ŞİİR DİNLEYİN"

"Ancak bilgi ne kadar çok, eğlence ne kadar sınırsız, dijital oyunlar ne kadar cazip olursa olsun, edebiyatın ve bilhassa şiirin yerini dolduramayacağını düşünüyorum. Davamızı yüreklere nakşetmenin en etkili yolu bana göre hala şiirdir. Sevgimizi kalpten kalbe aktarmanın en çarpıcı aracı hala şiirdir. Duygularımızı ete, kemiğe büründürmenin en kestirme yöntemi hala şiirdir. Ruhumuzu dinlendirmenin de harekete geçirmenin de teskin etmenin de en kısa yolu hala şiirdir. Bunun için sizlere diyorum ki şiir okuyun, şiir yazın, şiir dinleyin, yani şiir gibi konuşun, şiir gibi yaşayın. Türkiye'nin gençlerini, küresel projelerin dolgu malzemesi yapmak isteyenlere karşı en güçlü direnişi vereceğimiz alanlardan biri de şiirdir."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.