Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sokağa çıkma kısıtlaması açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sokağa çıkma kısıtlaması açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kurban Bayramında sokağa çıkma kısıtlamasının olup olmayacağına ilişkin olarak,"O gün kurbanlar kesilecek, herkes özellikle de birbirini ziyaret ki bu sadece bayramda oluyor. Şu an için gündemimizde böyle bir durum yok" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,İstanbul Kısıklı'daki konutundan geldiği Hz. Ali Camii'nde cuma namazını kıldı. Erdoğan'a cuma namazında  İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak da eşlik etti.

Erdoğan, cuma namazının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularına  yanıt verdi.

24 Temmuz Cuma günü ibadete açılacak olan Ayasofya Camii'ne ilişkin olarak konuşan Erdoğan,"Camiye olan girişler kontrollü olacak. Gerek X-ray gerek fiziki mesafe olsun, camideki yerleşim noktasındaki planları olsun. Bunların hepsi korona virüs sürecindeki hassasiyetler dikkate alınacak yapılacak. Şu andaki haliyle öyle zannediyorum ki orada ancak bin ile bin 500 civarında bir cemaat oluşabilecek. Bu davetlilerin içinde erkeklerin yanında bayanlar da olabilecek." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sokağa çıkma kısıtlaması açıklaması

AYASOFYA'NIN İBADETE AÇILMASI HAKKINDA GELEN TEPKİLER

Ayasofya'nın ibadete açılmasına ilişkin gelen tepkilerin kendilerini bağlamadığını belirten Erdoğan şunları söyledi:

"Olumlu tepkiler de var, olumsuz tepkiler de var. Bunlardan bir kısmı zaten şahsımla görüştüler. Ben de kendilerine gerekli cevapları verdim. Ayasofya’nın bu süreci bizim iç egemenlik meselemizdir. İç egemenlik meselemizle alakalı kimsenin herhangi bir müdahalede bulunması söz konusu olamaz. Müzeden aslına Ayasofya'nın tekrar cami haline dönüşmesi bu milletin en doğal en tabii hakkıdır. Ve bu gerçekleşmiştir. Bunun gerçekleşmesi sadece Türkiye için değil Müslüman dünyası için önem arz eden bir konuydu. Zannediyorum ki bu yara şu anda tedavi edildiği için, böyle bir kararı da gerek Danıştay 10'uncu dairemiz, gerekse şahsımın onayıyla birlikte yürürlüğe girmiş olması bizim aslında tarihe bir borcumuzdu. Ve bu borç ifa edildi, bu yerine getirildi. Bundan dolayı milletçe memnunuz, mutluyuz. Bu bizim birliğimizin, beraberliğimizin, aslında Ayasofya'nın esaret zincirinden kurtulmasıdır. Bu zincir aslında sökülüp atılmıştır. Bizim gençlik yıllarımızın da en büyük hayaliydi. Kimse 'bu siyasi bir retoriktir' gibi basit yaklaşımlara girmesin."

YAKLAŞAN KURBAN BAYRAMI

Yaklaşan Kurban Bayramında koronavirüs salgını nedeniyle sokağa çıkma kısıtlamasının olup olmayacağına ilişkin konuşan Erdoğan, böyle bir adım atmanın zor olduğunu belirterek, "Ama değerlendirmesini tabii Bilim Kurulu yapacağı gibi, biz de Bilim Kurulu ile bunu paylaşabiliriz. Ama Kurban Bayramı'nın özellikleri, hususiyetleri çok çok farklı. O gün kurbanlar kesilecek, herkes özellikle de birbirini ziyaret ki bu sadece bayramda oluyor. Şu an için gündemimizde böyle bir durum yok” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sokağa çıkma kısıtlaması açıklaması

"AZERBAYCAN'A SONUNA KADAR DA DESTEĞİMİZİ VERECEĞİZ"

Ermenistan'ın Tovuz bölgesinde Azerbaycan'a yönelik saldırıları hakkında konuşan Erdoğan, Azerbaycan'ı yalnız bırakmayacaklarını belirterek şunları söyledi:

 "Azerbaycan’a sonuna kadar da desteğimizi vereceğiz. Ben sayın Aliyev ile görüşmelerimi yapıyorum. Ve ben görüşmelerimi yaptığım gibi, en son dün oradan bir heyeti de Türkiye'ye gönderdiler. Bu heyet de savunma bakanım, kuvvet komutanlarımızla etraflıca görüşmeler yaptılar. Ben de kendileriyle bir telefon görüşmesi yaptım. Azeri kardeşlerimizin Kafkas mücadelesinde olduğu gibi bugün de yanındayız, yanında olacağız” 

KIDEM TAZMİNATI DÜZENLEMESİ

Gündemi meşgul eden kıdem tazminatı düzenlemesine ilişkin olarak da konuşan Erdoğan,“Bu yeni döneme aktarılan bir şey. Kendileriyle görüşmelerimiz, gerek bakanlık gerek şahsım olarak devam edecek. Kıdem tazminatı hususunda bu işi adil bir konuma getirmeden bu adımı bu şekliyle atmak adil değil, doğru değil” dedi

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.