Doğu Akdeniz'de Oruç Reis'in Güvenliğini Koruyan Savaş Gemisini 8'e Yükseltildi

Doğu Akdeniz'de Oruç Reis'in Güvenliğini Koruyan Savaş Gemisini 8'e Yükseltildi

Sismik araştırma yapmak amacıyla Kıbrıs adasının batı bölümünden başlayan Oruç Reis, Yunanistan ile Mısır'ın korsan anlaşma yaptığı bölgeye sınırı bulunan 28 derece doğu boylamına yetişti.

Sismik araştırma yapmak amacıyla Kıbrıs adasının batı bölümünden başlayan Oruç Reis, Yunanistan ile Mısır'ın korsan anlaşma yaptığı bölgeye sınırı bulunan 28 derece doğu boylamına yetişti. Yunan firkateyninin yaptığı tacizin ardından, Oruç Reis'e refakat etmek amacıyla gelen savaş gemisi sayısının 8'e çıkartıldığı duyuruldu. Hava Kuvvetleri de Dalaman'a konuşlandırılmış olan Hançer, Panter ve Yarasa filoya ait F-16 uçaklarıyla beraber Oruç Reis'e havadan yakın bir şekilde koruyacak. Derin deniz sismik veri kaydı yapmak amacıyla 10 bin 500 metre uzunluğunda bir değere sahip olan sismik kayıt kablosu sayesinde saat bazında ortalama olarak 8 km hıza ulaşan Oruç Reis, kuzey doğu- güney batı rotasını izleyerek yaklaşık 180 km uzunluğundaki hatta tek yön tarama işlemini bitirdi. Yunanistan ile Mısır'ın yapmış olduğu korsan anlaşma ile sınırlandırma koydukları doğu sınırı olan 28 derece doğu boylamına dek planı yapılan koordinatın en uç kısmına varan verileri toplayan Oruç Reis, bu bölümden dönüş rotasına doğru geçiş yaparak çift yönlü tarama çalışmalarını sürdürüyor. Bölgede artan tehdit eden boyutunun ardından 6 savaş gemisinin refakati ile çalışmalarına başlayan MTA Oruç Reis'i koruma görevini üstlenen gemi sayısı, NAVTEX ilan edilen sahanın sözde korsan anlaşma yapıp sınır ilan ettikleri bölge olan en batı uca yaklaşıldığı anda

Çalışmalar Daha Önce Belirlendiği Gibi 23 Ağustos'a Kadar Sürecek

Yunan firkateyn tacizinin püskürtülmesinin ardından 8'e  yükseltildi. Şu anda hala bölgede, Oruç Reis ile beraber ona yardımcı olan gemiler Ataman ve Cengiz Han ve onlara refakat etme görevi verilen 8 savaş gemisi ile beraber toplamda 11 gemi faaliyetlerine devam ediyor. Diğer taraftan denizaltılar ve diğer donanma güçleriyle bölge yakından takip ediliyor. TCG Kemal Reis'in taciz etmek adına buraya gelen Yunan firkateyni Oruç Reis'in çok uzak bir yerinde önlediği açıklandı Türk donanması, Oruç Reis'in yaptığı sismik çalışmaların engellenmesi konusunda hiçbir etkene izin vermeyerek kilometrelerce öteden önlemlerini alıyor. Oruç Reis'in bölgede yaptığı çalışmalar daha öncesinde belirlendikten sonra ilan edilen 23 Ağustos tarihine kadar sürecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum