Dünya Sağlık Örgütü'nden çocuklarla ilgili kritik uyarı!

Dünya Sağlık Örgütü'nden çocuklarla ilgili kritik uyarı!

Tüm dünyada koronavirüsle mücadele devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü de çocuklarla ilgili bir uyarıda bulundu: "Corona virüsü salgını sırasında çocukların kızamık, tetanos ve difteri gibi hastalıklara bağışıklığı çok ciddi seviyede düştü" dedi.

Koronavirüs salgını ülkemiz başta olmak üzere tüm dünyada devam ediyor. Salgınla ilgili mücadele de her gün yeni tedbirler alınıyor. Vatandaşlar tedbirlere uyulması konusunda sık sık uyarılıyor. Temizlik ve sosyal mesafenin önemi yetkililer tarafından sık sık vurgulanırken bir açıklama da Dünya Sağlık Örgütü'nden geldi.

Birleşmiş Milletler bünyesindeki UNICEF ile birlikte düzenledikleri basın toplantısında konuşan DSÖ’nün Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, çocukların çok ciddi bir risk altında olduğunu bildirdi.

Dünya Sağlık Örgütü'nden çocuklarla ilgili kritik uyarı!

AŞI TAKVİMİNE UYULMALI

Dünya Sağlık Örgütü Direktörü Ghebreyesus, Covid-19 sebebiyle çocukların tetanos, dizanteri ve kızamık gibi hastalıkların aşısının yapılmasının oranının düştüğünü açıkladı. Ghebreyesus, “Çocukların rutin olarak aşı yapılma süreçlerinin Covid-19 yüzünden sekteye uğraması corona virüsü salgınından çok daha büyük risk oluşturuyor” dedi. 

Bu durumun çocuklar için büyük bir risk olduğunu belirten yetkililer, konuyla ilgili önlemlerin alınması konusunda uyarılarda bulundu.

Bir salgını önlemeye çalışırken bir diğer salgınla karşılaşmamız olası diyen yetkililer, bunun bir sağlık krizine dönüşmeden önce çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Ghebreyesus yaptığı açıklamada ayrıca, sağlam aşılama uygulamalarıyla elde ettiğimiz ilerlemeyi koronavirüs salgınında kaybedersek çocuk ve gençler için büyük riskler doğacağı uyarısında bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü'nden çocuklarla ilgili kritik uyarı!

"82 ÜLKENİN DÖRTE ÜÇÜNDE AŞILAR SEKTEYE UĞRADI"


Yapılan bir araştırmanın sonucunu paylaşan yetkililer, 82 ülkenin yaklaşık dörtte üçü, korona virüsü sebebiyle aşı programlarının sekteye uğradığını duyurdu.

Aşıları yaptırmama konusunda vatandaşların bir çok endişesi bulunuyor. Bunlardan en önemlisi de salgın nedeniyle hastaneye gitmekten çekinen bir kesimin olması. Ayrıca koronavirüs salgını nedeniyle, doktorların yoğun programından dolayı hastalar doktorlara ulaşmakta zorluk çekiyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.