Eğitim Sen'den korkutan açıklama! 34 öğretmene virüs bulaştı

Eğitim Sen'den korkutan açıklama! 34 öğretmene virüs bulaştı

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, 34 okulda görev yapan öğretmenlerin koronavirüse yakalandığını duyurdu. Sendika, yüz

Okullarda yüz yüze eğitimin 21 Eylül'de başlaması beklenirken okullardan endişe verici haberler geldi. Okullar başlamadan önce  Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı eğitim kurumlarında düzenlenen seminerlere katılan öğretmenlerde Kovid-19 ortaya çıktı. 

Konuya ilişkin Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikasından (Eğitim Sen) yapılan açıklamada,"Salgının geldiği aşama kaygılarımızı artırmaya devam ediyor. Her gün artan vaka sayıları, alınmayan önlemler ve ne olacağını bilememenin verdiği karamsar bir ruh hali toplumun genelinde yaygınlaşıyor.Mesleki çalışmaların uzaktan yapılmasının mümkün olmasına rağmen yüz yüze yapılmasında ısrar edilmesi ve yeterli önlemler alınmadan öğretmenlerin okullara çağrılması salgınla mücadelede yaşanan eksiklikleri göstermektedir" denilen açıklamada, "Salgınla mücadelede başarılı olmak için öncelikle alınacak tüm önlemlerde ve atılacak adımlarda halk sağlığını ve toplum yararını esas almak gerekmektedir. Siyasi gelecek beklentisinin veya sermayenin elde edeceği kazancın halk sağlığı ve kamusal yararın önüne geçmesinin yaratacağı olumsuz sonuçların telafisi mümkün olmayacaktır"  ifadelerine yer verildi.

Eğitim Sen'den korkutan açıklama! 34 öğretmene virüs bulaştı

YOL HARİTASI BELİRLENMESİ İÇİN ÇAĞRI

Sendika, Milli Eğitim Bakanlığının durumu değerlendirmek için sendikalarla görüşmesi ve bir yol haritası belirlemesi gerektiğini belirtti. Açıklamada," Yüz yüze eğitimin başlaması eğer gerçekten isteniyorsa sağlıkla ilgili tüm önlemlerin tam olarak alınması gerekmektedir. Yetersiz önlemler, niyetten öteye geçmeyen tavsiyeler ve sadece maske takarak salgınla mücadele edilemeyeceği açıktır. MEB başta olmak üzere sorumluluğu olan tüm kurumları bu hususta yeniden düşünmeye davet ediyoruz." denildi.

ÖĞRETMENLERE VİRÜS BULAŞTI

Öte yandan Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Okulların açılışının 3. gününde şimdiden sendikamıza 34 vaka ulaştı. Arkadaşlarımızın, halkın sağlığı açısından kaygılarımız artıyor. 25 Ağustos 2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı genelgesinin uygulanmasına yönelik MEB ve YÖK sendikalarla acilen bir araya gelmelidir" ifadelerini kullanarak okulların açılması öncesi tehlikeye dikkat çekti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum