Ekrem İmamoğlu Ayasofya'nın ibadete açılmasına ihtiyaç yok dedi

Ekrem İmamoğlu Ayasofya'nın ibadete açılmasına ihtiyaç yok dedi

İBB başkanı Ekrem İmamoğlu, Atina Belediye Başkanı Bakoyannis'inde katıldığı Yunanistan’da yapılan uluslararası Delphi Ekonomi Forumu'na telekonferasla katılarak sorulan soruya Ayasofya'nın ibadete açılmasının ihtiyaç olmadığını söylemesi çok tartışılacak

Yunanistan basınına açıklamalarda bulunmaktan hoşlanan ve bu açıklamalarıyla hep tartışılan ve gündemde olan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, yine Yunanistan’da yapılan uluslararası Delphi Ekonomi Forumu'na telekonferasla katılarak yunanlı sunucunun ayasofya ile ilgili verdiği cevap çok tartışılacağı benziyor.

Gazeteci Alexis Papachelas, İmamoğlu'na “Ayasofyanın ibadete açılması ile ilgili düşünceleriniz nedir?” sorusunu yöneltti

.ekrem-imamoglu.jpg
"İHTİYAÇ BULUNDUĞUNA İNANMIYORUM"

İmamoğlu yunanlı gazetecinin sorduğu  soruya, “Ayasofya’nın ibadete açılması gibi bir ihtiyacın bulunduğuna inanmıyorum. Türkiye’nin ve dünyanın başka sorunları var ve bu konunun iç siyaset malzemesi olarak kullanılmaması gerekiyor. Türkiye’deki ibadethanelerden ve tarihi eserlerden merkezi hükümet, Turizm Bakanlığı ve kurumları sorumlu. İstanbul Belediye Başkanlığı'nın sorumluluğu altında bulunmuyor." ifadeleriyle cevap verdi.

"ATİNA BELEDİYE BAŞKANI: AYASOFYA ORTAK MİRAS"

Aynı panelde bulunan Atina Belediye Başkanı Bakoyannis ise İmamoğlu'nun sözleri üzerine Ayasofya’nın dünya kültür mirası olduğu söyleyerek, "Hristiyanların İstanbul’a gösterdiği özel sevginin bazen yok yere gerginliklere yol açtığı” görüşünü savundu.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.