Ekrem İmamoğlu CHP'nin yolsuzlukla suçladığı Can Akın Çağlar'ı İBB genel sekreteri olarak atadı

Ekrem İmamoğlu CHP'nin yolsuzlukla suçladığı Can Akın Çağlar'ı İBB genel sekreteri olarak atadı

Yaptığı açıklamalarla ve atamalarla hep gündemde olan ve çok tartışılan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan çok tartışılacak bir atama daha . CHP'nin daha önce yolsuzlukla suçladığı Can Akın Çağlar'ı belediye genel sekreteri olarak ataması CHP'yi karıştırdı.

Seçildiği günden beri yaptığı atamalar  ve açıklamalarla birçok seçmenin tepkisini çeken İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'dan bu sefer partisini şoke uğratacak bir atama geldi. İmamoğlu, İBB genel sekreterliğine atadığı Can Akın Çağlar, 8 yıl önce CHP milletvekilleri Aykut Erdoğdu ve Sezgin Tanrıkulu, tarafından yolsuzlukla suçlanmıştı. İmamoğlu'nun bu atamasından sonra açıklama yapan  CHP Grup Başkanvekili Özkoç, atamayla ilgili "parti içinde değerlendirme yapacaklarını" söyledi.

"İBB Genel Sekreterliğine getirilen isim CHP'yi karıştırdı"

2003 ila 2014 yılları arasında Ziraat Bankası AŞ’ye Genel Müdür olarak çalıştığı dönemde  CHP yönetimince yolsuzlukla suçlanan Can Akın Çağlar’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde genel sekreterlik görevine atanması anamuhalefet partisinde tartışmaya neden oldu. Ekrem İmamoğlu, bu şok etkisi yaratan atamasından sonra bir açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, eleştiriler konusunda Çağlar’ı dinledikten sonra “parti içinde değerlendirme yapacaklarını” söyledi.

 DEVA Partisi Başkanı Ali Babacan’a da yakınlığıyla bilinen çağlar, İBB’de neler yapacağı ise merakla bekleniyor! Çağlar,büyük tartışmalar eşliğinde, İBB’nin Saraçhane’deki Başkanlık binasındaki devir teslim töreniyle görevi Yavuz Erkut’tan devraldı.

7.jpg

ÇAĞLR NEYLE SUÇLANMIŞTI?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından genel sekreterliğe atanan Çağlar, 2012 yılında CHP İstanbul Milletvekilleri Aykut Erdoğdu ve Sezgin Tanrıkulu tarafından yapılan açıklamalrla  yolsuzlukla suçlanmıştı. Erdoğdu, 9 Ağustos 2012’de düzenlediği basın toplantısında, TBMM KİT Komisyonu’nca Ziraat Bankası’nda tespit edilen bazı usulsüz işlemlerin yanı sıra banka içinden kendilerine ulaştırılan belgeleri anlatarak, Çağlar’ın kredilerde yolsuzluk yaptığını, İstanbul Bayrampaşa’daki ORA AVM’ye ‘batık kredi’ verdiğini iddia etmiş, o dönem görevli olduğu Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu üyeliğinden istifasını istemişti.

5.jpg

CHP ŞOKTA

Çağlar’ın atamasını dün basından öğrenen CHP’li yetkilieri de adeta şaşkınlık yaşadı. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, atamayla ilgili, “Biz de basından takip ettik” dedi. konuyla ilgili açıklama yapan bir başka isim CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu da dün akşam saatlerine kadar sessizliğini korudu. CHP’li Özkoç daha sonra da  partili milletvekillerinden Çağlar’ın açıklamasını beklemelerini istedi.

2.jpg

DURSUN ÇİÇEK’TEN ÇOK SERT TEPKİ

Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü döneminde CHP yönetimince yolsuzlukla suçlanan Can Akın Çağlar’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde genel sekreterlik görevine atanması anamuhalefet partisinde tartışmaya neden oldu. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, eleştiriler konusunda Çağlar’ı dinledikten sonra “parti içinde değerlendirme yapacaklarını” söyledi.ekrem imamoğlunu çok eleştirilen ve tartışılan bu atamaaya en sert tepkiyi partinin eski milletvekilerinden Dursun Çiçek'ten geldi. Çiçek,  önceki gün attığı tweet’le atamaya çok sert tepki gösterdi. Çiçek “Can Akın Çağlar kimdir? Ergenekon ve Balyoz kumpas davalarında FETÖ suç örgütü ve ortaklarının işlediği hukuk cinayetlerinin mağduru olduğumuz dönemde, İstanbul’a tayin isteyen sevgili eşimi HANAK/ ARDAHAN’a süren genel müdürdür. Bu infaz talimatını kimden aldı?” dedi.

9.jpg

CAN AKIN ÇAĞLAR KİMDİR?

1962 yıılı Sivas’doğumlu olan  Can Akın Çağlar, 1983 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirdi. Çağlar, aynı üniversitede ekonomi alanında Para ve Bankacılık konulu yüksek lisans programına katıldı. Mesleki kariyerine 1985 yılında Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Bankalar Yeminli Murakıpları Kurulu’nda Bankalar Yeminli Murakıbı olarak başladı. 1995–1997 yılları arasında ABD’de Boston Üniversitesi’nde, Finansal Ekonomi alanında yüksek lisans eğitimini bitirdikten sonra 1997-1998 yılları arasında Egebank AŞ’de Genel Müdür Yardımcılığı ve Ege Yatırım AŞ’ de Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerine getirildi. ardından 1998-2003 yılları arasında Family Finans AŞ’ de Genel Müdürlük görevini yürüttü. Çağlar, 2003 yılında Ziraat Bankası AŞ’ye Genel Müdür olarak atandı. Çağlar yaklaşık 11 yıl bu göervi sürdürdükten sonra 2 Mayıs 2014 tarihi itibarıyla bu görevinden ayrılarak Eureko Sigorta AŞ’de Genel Müdürlük görevini getirildi.. Çağlar, 10 Mayıs 2019 tarihi itibarıyla Eureko Sigorta AŞ Genel Müdürlük görevinden sonrasında da Türkiye Sigorta Birliği Başkanlığı görevini ayrılmıştı.  Çağlar evli ve üç çocuk babasıdır..

 

"İMAMOĞLU CAN AKIN ÇAĞLARI NEDEN GENEL SEKRETER YAPTIĞINI SAVUNDU"

İBB Genel Sekreterliği’ne atanan ve CHP'li yetkilieri tarafından çok eleştirilen Can Akın Çağlar, görevi dün akşam teslim alırken mesaisinin ilk gününe hakkındaki iddiaları yanıtlayarak başladı. İmamoğlu ise “Can Bey’le liyakata sahip olduğu için el sıkıştım” dedi.

İBB’nin Saraçhane’deki Başkanlık binasındaki devir teslim töreniyle Can Akın Çağlar, görevi emekli olan Yavuz Erkut’tan devraldı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, törende yaptığı konuşmada atamayı savunarak partili isimlerin atama kararı nedeniyle yönelttikleri eleştirilerle ilgilide cevap verdi. imamoğlu,“Can Bey’le, bana hesap veremediği hiçbir konu olmadığı ve liyakata sahip olduğu için el sıkıştım. Kendisi bir partinin iktidarı döneminde bürokrat olabilir ama siyasi bir kimlik değil. Partili dostlarımın, parti yöneticisi arkadaşlarımın bana tepkilerini, eleştirilerini yadırgamıyorum. Hepsine verecek bir cevabım var. Biz birbirimize güveniyoruz be kardeşim ya ” dedi.

Gazetecilerin bu atamayla ilgili sorularını da yatıtlayan İmamoğlu, bir gazetecinin CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu’nun geçmişte Çağlar’a yönelik suçlamalarına ilişkin sorusu üzerine İmamoğlu, “Kademesine göre hiçbir arkadaşımın eleştirisiz göreve başladığını hatırlamıyorum. Buna Yavuz Erkut da dahil. Hiçbir insanın hesap veremeyeceği bir konu yoksa bizim için muteberdir. Yolsuzluk üzerinden, tanımadan eleştiren olacak. Bazı yanlış anlamalar olacak. Ben herkesle çalışmayı, liyakati önceleyerek süreci yönetmeye söz verdim ve öyle yola çıktım. Önümüzdeki süreçte çok kıymetli, deneyimli bir bürokrat olan Can Bey’le çok güzel bir dönemi geçirmek istiyorum” yanıtını verdi.

"ÇAĞLAR: HİÇ SORUŞTURMAM YOK"

Tatışamlı bir şekilde görreve gelen  Çağlar, ise törende yaptığı konuşmada, 10 gün öncesine kadar hayatı yavaşlatıp yarı emekli modunda yol alırken İmamoğlu, ile tanıştığını söylerek hakkındaki yolsuzluk iddialarına ilişkin şunları söyledi: “35 yıldır bu piyasanın içindesiniz. İyi günleriniz kötü günleriniz olur. Kimi zaman alkışlarla ayrıldık. İnşallah buradan da güzelliklerle ayrılırım. Siyasetin alanına hiç girmedik. Yaptığımız görevlerde patronların tanımladığı görevlerde kaldık. Görev yaptığım kurumlar içinde hesap veremeyeceğim hiçbir şeyim yok... Geçmişte, cebimde bin kişiye Boğaz’da yemek yedirecek kredi kartım olduğu halde, beni çalıştığım kurumun yemekhanesinden evime yemek götürmekle bile suçladılar. Dersimi iyi çalıştım. Bu kadar süreçte hakkımda hiç soruşturma açılmadan kamuda görev yapmış biri olarak şükrediyorum. Bu rahatlıkla karşınızdayım. Aykut Erdoğdu ile de buluştuklarını, her şeyi belgeleriyle izah ettiğini belirten Çağlar, “Ondan sonra aramızda saygılı bir ilişki oldu” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.