Ercüment Ovalı, koronavirüs aşısı için tarih verdi

Ercüment Ovalı, koronavirüs aşısı için tarih verdi

Koronavirüse karşı yürüttüğü aşı çalışmaları ile gündeme gelen Prof. Dr. Ercüment Ovalı, 2 milyon doz aşı ürettiklerini belirterek, Türkiye'deki hayvan testlerinin başarıyla tamamlandığını söyledi.

Koronavirüs salgınına karşı henüz bir aşı bulunamazken yürüttüğü çalışmalarla adından söz ettiren Prof.Dr. Ercüment Ovalı aşının 23 Nisan'da hazır olacağını belirtmişti. Ovalı 23 Nisan'da sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı paylaşımda,”Son 1 aydır gece gündüz çalışarak 6 proje 4 ürün ve 3 makale çıkaran kahramanlarıma teşekkür ediyorum. Canım ülkem artık Covid-19 a karşı aşı geliştirebilen az sayıdaki ülkeler arasında" ifadelerini kullanmıştı.

Ercüment Ovalı, koronavirüs aşısı için tarih verdi

BAKAN KOCA, OVALI'YA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Ovalı'nın açıklamaları umut olurken Sağlık Bakanı Koca, Ovalı'nın açıklamalarına ilişkin olarak Bilim Kurulu Toplantısında, "Sözü edilen ilaç uluslararası bir ilaç firmasının patentli ilacı. Türkiye'de ruhsatlı bir ilaç. Ve akciğerde tıkaç olan hastalara uygulanan ve bundan fayda görülen bir ilaç. Kovid-19'la ilgili bu ilacın faydalı olduğuna dair laboratuvar ve klinik çalışmalarının başladığını da biliyoruz. Artı biz Türkiye'de hem aşı hem de tedaviyle ilgili bu anlamda çalışma yapan kurumlara çağrıda bulunduk. Ve bununla ilgili, ilgili merkeze de 23 Mart'ta aşı ve tedaviyle ilgili herhangi bir çalışmanız varsa bize başvurun dedik. Oradan bize gelmedi. Biz böyle bir çalışmanız olabilir, bu çalışmanızı bize bildirin dedik. Dünyada araştırmanın nasıl yapılacağı bellidir. Sosyal medya üzerinden insanların umudu ile oynanamaz. Bu topraklara aidiyet içinde olan, insanlığa faydalı çalışma yapan herkes bizim için kıymetlidir. Yayın, araştırma ve çalışmanın nasıl yapıldığı da çok iyi bilinir. Klinik araştırma için 23 Mart'ta bizim çağrımıza cevap verilebilirdi. İlaç ve aşı işi hem milli hem stratejik bir iştir. Sosyal medya üzerinden yapılmaz. Uluslararası bir firmanın ilacı böyle umutlar tüketilerek ifade edilemez". ifadelerini kullanmıştı.

Ercüment Ovalı, koronavirüs aşısı için tarih verdi

SOSYAL MEDYA HESABINI KAPATMIŞTI

Daha sonra sosyal medya hesabından 15 Haziran'da yeni bir açıklamada bulunan Ercüment Ovalı,“Sevgili dostlar. Sosyal medyayı sadece sizleri bilgilendirmek için kullanıyorum. Bir sonraki gelişmeye kadar tweet’imi bu gece yeniden kapatacağım. Görüşmek üzere. Saygılarımla” ifadelerine yer vermişti.

AŞI İÇİN TARİH VERDİ

Uzun bir süre boyunca sessiz kalan Ovalı sessizliğini bozarak, 2 milyon doz koronavirüs aşısı ürettiklerini belirterek testlerin devam ettiğini söyledi. Ovalı,"Türkiye'de yapılan hayvan testleri başarı ile tamamlandı. Son basamak havyan testleri için Amerika'dan 22 Haziran'da deney hayvanları gelecekti ancak bir gecikme oldu. 10 Ağustos'ta deney hayvanları gelecek. Genetiği değiştirilmiş korona virüs ile enfekte olabilen fareler gelecek. 1 ay üzerlerinde testler yapacağız. Ekim sonu gibi insan üzerindeki çalışmalara başlayabiliriz"diye konuştu.

Ovalı son olarak aşı çalışmalarını Şubat ayında tamamlayacaklarını söyledi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.