Erdoğan açıkladı Türkiye'nin ilk yerli otomobili TOGG 2022'nin son çeyreğinde banttan iniyor

Erdoğan açıkladı Türkiye'nin ilk yerli otomobili TOGG 2022'nin son çeyreğinde banttan iniyor

Otomobil sektöründe kendi otomobilini üretmeye hazırlanan Türkiye, Otomobilin üretileceği TOGG Mühendislik, Tasarım ve Üretim Tesisleri temel atma Töreni düzenlendi. Törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan otomobilin banttan çıkış tarihini açıkladı.

Yıllardır Türkiye, kendi otomobilini neden üretmiyor ve ya üretemiyor tartışmaları yaşanıyordu. Bu tartışmalara cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın  girişimiyle, 5 yerli firma bir araya gelerek adını da Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş., kısaca TOGG, olarak adlandırılan yerli ve milli otomobil için adım atılmıştı. otomobil üretim fabrikasını da, ulaşıma aksına yakın olarak Yalova, içlesi seçilmişti. bu gün üretim yapılacak tesislerin temel atma törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan, katılarak, üretim tesislerinin önemli bir aşama daha geride kalmış oldu. Temel atma töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Fabrikayı 18 ayda tamamlayıp, aracımızı 2022'nin son çeyreğinde banttan indirmeyi planlıyoruz" diyerek müjdeli bir haber daha vermiş oldu.

9.jpg

"ERDOĞAN PROJELER HEP SABOTE EDİLDİ"

Erdoğan, Daha tasarım aşamasında bu güzel eseri öldürmeye çalışanlara hep birlikte en güzel cevabı veriyoruz diyerek "Dünyada bütün başarıların arkasında azim, cesaret ve mücadele vardır. Başarıya giden yol çoğu zaman engellerle, mayınlarla, sabotajlarla, hatta ihanetlerle doludur. Türkiye'nin bir asra yaklaşan kalkınma mücadelesinde bunların hepsi fazlasıyla yaşanmıştır. Ülkemizin özellikle ekonomide, üretimde, sanayide, finansta, dış politika ve güvenlikte bağımsızlığını sağlamaya dönük tüm hamleleri gizli bir elin müdahalesiyle engellenmiştir. Nuri Demirağ'ın uçak fabrikası, merhum Erbakan hocamızın gümüş motor projesi birileri tarafından hep sabote edilmiştir. Devrim otomobil girişimi de son derece basit sebeplerle rafa kaldırılmıştır" dedi.

2.jpg

DEVRİM ARABALARINA DA AYNI ŞEKİLDE SALDIRDILAR

Cumhurbaşkanı Erdooğn, törende 60 yıl önce Devrim arabalarına aynen bu şekilde saldırıyorlardı.diyerek " Devrim arabaları en başından itibaren öksüz kalmış; basın, bürokrasi ve siyasette güçlü uzantıları olan ithalatçı lobi tarafından basit gerekçelerle devre dışı bırakılmıştır. Türkiye'nin Otomobili'ni tanıttığımızda bizi eleştirenlerin hepsi 60 yıl önce Devrim arabalarına aynen bu şekilde saldırıyorlardı" dedi.

Erdoğan, "Son 18 senede neleri başardıysak sabotajlara, tehditlere rağmen başardık. Son 18 yılda tabiri caizse hem şeytan taşladık hem de tavaf yaptık. Sorunların, sıkıntıların, eksikliklerin büyüklüğü karşısında geri adım atmadık. Asla umutsuzluğa kapılmadık." dedi

5.jpg

"ERDOĞAN BU PROJEDEN ÖLMEK VAR DÖNMEK YOK"

Erdoğan, Öyle veya böyle bu işi bitireceğiz diyerek "Ölmek var dönmek yok. Şunu da açık net söylüyorum: Herhangi bir aksilik oldu, elhamdülillah devletimizin hazinesi, maliyesi bu işi bitirmeye yeter. CHP'nin takoz siyasetine rağmen ülkemizi sanayiden üretime kadar her alanda hayalleriyle buluşturduk."dedi

77.jpg

BAKAN VARANK: OTOMOBİLİMİZ, ÇEVRE DOSTU TESİSTEN YOLA ÇIKACAK

Fabrika alanında 4 binin üzerinde vatandaşımız istihdam edileceğini belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise şu açıklamaları yaptı:

"Çevre dostu akıllı otomobilimiz, yine çevre dostu akıllı bir tesisten yollara çıkacak.

TOGG'un tedarikçileri arasında daha önce hiçbir ana üreticiyle çalışmamış gencecik girişimler, start-up'lar var. Bu firmalar farklı düşünüyor, yeni ve özgün işlere imza atıyor.

Yenilikçi ve peşinden koşulan işlere imza atmak için illa ki büyük paralara ihtiyaç yok. Entelektüel sermayeniz güçlüyse kapılar ardına kadar açılabiliyor" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.