Erdoğan: Gemilerimize yapılabilecek en ufak saldırıyı cevapsız bırakmayız

Erdoğan: Gemilerimize yapılabilecek en ufak saldırıyı cevapsız bırakmayız

Cumhurbaşkanı Erdoğan,“Sivil gemilerimize karşı yapılabilecek en ufak bir saldırıyı cevapsız bırakamayız. Nitekim dün böyle bir durum söz konusu oldu. Kemal Reis bunlara gereken cevabı verdi. Sonra da onlar kendi limanlarına çekildiler." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Üsküdar'da bulunan Hz.Ali Caminde cuma namazını kıldı. Namaz sonrası gazetecilerin gündeme yönelik sorularını yanıtlandırdı.

Antalya'dan çıkarak Doğu Akdeniz'de sismik araştırmalarda bulunan Oruç Reis gemisine ilişkin konuşan Erdoğan,“Sivil gemilerimize karşı yapılabilecek en ufak bir saldırıyı cevapsız bırakamayız. Nitekim dün böyle bir durum söz konusu oldu. Kemal Reis bunlara gereken cevabı verdi. Sonra da onlar kendi limanlarına çekildiler. Eğer bu devam edecek olursa bunun cevabını misliyle alacaklardır. Bunları karşılıksız bırakmamız mümkün değil. " dedi.

MERKEL İLE GÖRÜŞMESİNİ ANLATTI

Erdoğan açıklamasını şu cümlelerle sürdürdü:

"Hâlbuki biliyorsunuz Akdeniz'de özellikle mesafe itibarıyla en geniş mesafeye sahip olan ülke biziz. Diğerlerinin burada aslında mesafeleri dahi yok. Metrelerle ifade edilebilecek bir şerit onlarınki ama bizim durumumuz öyle değil. Dolayısıyla da şu anda ayın 23'üne kadar burada Oruç Reis çalışmalarını sürdürecek. Sayın Şansölye Merkel ile de bunu dün konuştum. Kendisinin de bizden tabii ricası, 'Yani artık buna da söyleyecek bir şeyimiz yok ama 28'ine kadar, 23'ünden sonra danışmanlarımızın yapacakları çalışmalar muvacehesinde daha sonra bu işi yumuşatıp daha şöyle korumacı bir anlayış içerisinde bir süreci geliştirelim.' dediler. Mutabık kaldık.”

AB ÜLKELERİNİN DOĞU AKDENİZ TAVRI

Doğu Akdeniz'deki gelişmelere ilişkin olarak Avrupa Birliği ülkelerinin tavrı hakkında değerlendirmelerde bulunan Erdoğan şöyle konuştu:

“Berlin Konferansı oldu. Berlin Konferansı, daha çok tabii Libya ile alakalı bir konferanstı. Berlin Konferansı'na katılanların neredeyse hiçbirisi bu konferansın şartlarına, gereklerine uymadılar, uymuyorlar. Biz ise Berlin Konferansı ile ilgili atılması gereken adımları bugüne kadar diplomatik hukuk içerisinde attık, atmaya devam ediyoruz. Bu süreç içerisinde Sayın Şansölye ile birçok görüşmelerim oldu. Aynı şekilde danışmanım Sayın Kalın'ın Hecker ile görüşmeleri oldu, olmaya da devam ediyor. Bu arada da bu görüşmeleri devam ettirecektir.”

MASKE, MESAFE VE TEMİZLİK UYARISI

Koronavirüs salgınına karşı vatandaşları uyaran Erdoğan, “Maske, mesafe ve temizlik bu üç kurala milletçe dikkat etmemiz lazım. Kendimize acıyorsak bunlara dikkat edelim ama kendimize acımıyorsak zaten söyleyecek hiçbir şeyim yok” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum