Erdoğan Kararını verdi, Ayasofya ibadete mi açılıyor?

Erdoğan Kararını verdi, Ayasofya ibadete mi açılıyor?

24 Kasım 1934 Yılında o günkü iktidarın bakanlar kurulu kararnamesi ile müzeye çevrilen Ayasofya'nın bu günlerde ibadete açılacakmı tartışmaları yaşanırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimat verdiği ve hazırlıkların başladığı belirtiliyor.

İslami açıdan çok büyük manevi değere sahip olan, Ayasofya'nın yıllardır Cami olarak ibadete açılıp, açılmayacağı hep tartışıldı. İstanbul'un fethinin 567 yıl dönümünde Ayasofya'da Fetih suresinin okunmasıyla birlikte Ayasofya'nın cami olması tekrar gündeme geldi. Son olarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Millet karar verir" dedi. Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, "Ayasofya konusu ciddi" başlıklı yazısında, 1934'teki Ayasofya kararnamesinin iptalinin araştırıldığını ve Cami olarak ibadete açılabileceğini yazdı.

AYASOFYA CAMİ OLARAK İBADETE  AÇILACAKMI?

İstanbul'un fethinin 567 yıl dönümünde Ayasofya'da Fetih suresinin okunmasıyla birlikte Ayasofya'nın cami olması tekrar gündeme geldi. Son olarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Millet karar verir" dedi. Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, "Ayasofya konusu ciddi" başlıklı yazısında, 1934'teki Ayasofya kararnamesinin iptalinin araştırıldığını ve Ayasofya'nın tekrar cami olarak ibadete açılacağını yazdı.
 

İstanbul'un simgelerinden ve Fatih Sultan Mehmet'in 21 yaşında iken şehri fethettikten sonra camiye çevirdiği Ayasofya'nın yeniden ibadete açılması gündemde. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Millet karar verir" derken, 1934'te çıkarılan kararnamenin iptali araştırılıyor. 

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, "Ayasofya konusu ciddi" başlıklı yazısından ilgili bölüm şöyle:

AK Parti MYK toplantısında Ayasofya’nın cami olarak yeniden ibadete açılması konusu gündeme gelince, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Ayasofya’nın tekrar ibadete açılması konusunda bir çalışma yapın, getirin” diye talimat verdiğini paylaşmıştım. Ayasofya konusu çok önemli olduğu için süreci takip etmeye çalışıyorum. Henüz bir süreç başlamış değil. Ancak edindiğim izlenim, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması konusunda ciddi olduğu yönünde.

Bugünden yarına bir karar beklenmiyor. Ancak çok uzun olmayan bir süre zarfında bu kararın netleşeceği söyleniyor. Bu aşamada bir tarih verebilecek bir bilgiye sahip değilim. Ancak Erdoğan’ın Ayasofya konusunu ciddi olarak düşündüğü ve çok uzun olmayan bir süre sonunda cami olarak ibadete açılmasının mümkün olduğu söyleniyor. Ayasofya’da zaten ezan okunuyor. Bu uygulamayı da Erdoğan başlatmıştı. Tek eksik, İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye çevrilen Ayasofya’nın tekrar ibadete açılması. 29 Mayıs’ta İstanbul’un fethinin yıldönümünde Ayasofya’da Fetih Suresi’nin okunması milli heyecana yol açmıştı. İktidar-muhalefet ayrımı yapılmadan, vatandaşlarımız Ayasofya’da Kuran-ı Kerim okunmasını desteklemişti.

fatih-sultan-mehmethan.jpg Fatih Sultan Mehmet Han

YUNANİSTAN’IN TAVRI AÇIKLAMALARI RAHATSIZ ETTİ  

Fethin 567’nci yılında Ayasofya’da Fetih Suresi’nin okunmasına Yunanistan’ın gösterdiği tepki, yaptığı kışkırtıcı açıklama ve en son olarak Güney Kıbrıs Rum kesimi Tuzla bölgesinde bir cami'ye asılan Bizans bayrağı ile  Ankara’da rahatsızlığa yol açmıştı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ayasofya’nın Türkiye Cumhuriyeti’nin mülkü olduğunu hatırlatarak, “Türkiye Cumhuriyeti’nde ezanın ya da Kuran-ı Kerim’in nerede okunacağını biz başka birine mi soracağız?” diye tepki göstermişti. 

RECEP TAYYİP ERDOĞAN: MİLLETİMİZ KARAR VERİR 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da Ayasofya konusunda kararı milletimizin vereceğini belirterek, “Ayasofya cami olarak turistler tarafından ziyaret edilebilir, Sultanahmet’te olduğu gibi. Ayasofya’da namaz da kılınır, Fetih Suresi de okunur. Buna aziz milletimiz karar verir” dediği ifade edildi. 

1934 YILINDAKİ KARARNAME İPTALİ YETERLİ Mİ?

Son günlerde ibadete açılması yönünde çok tartışılan Ayasofya'nın durumu ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Arkadaşlarımız hukuki boyutuyla ilgili bir çalışma yapıp getirsinler” talimatı üzerine  hukuki bir çalışma başlatıldı. 24 Kasım 1934 tarihinde çıkarılan kararnameyle müzeye dönüştürülen Ayasofya’nın ibadethane olarak tekrar açılması için bu kararnamenin iptal edilmesinin yeterli olup olmadığı araştırılıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.