Fırıncılar Odası "Yeni bir fiyat ayarlaması yapılabilir"

Fırıncılar Odası "Yeni bir fiyat ayarlaması yapılabilir"

İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin, ekmeğe zam iddiaları hakkında açıklamalarda bulunarak artan fiyatların esnafı zora soktuğunu ve yeni bir fiyat ayarlamasının yapılabileceğini ifade etti.

İstanbul son günlerde ekmeğe zam haberlerini tartışıyor. Artan maliyetlerin fırıncı esnafını zora soktuğu ifade edilirken, durum böyle giderse ekmeğe zammın kaçınılmaz olacağı vurgulandı. Konu hakkında açıklamalarda bulunan İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin, zam iddialarını değerlendirdi. Çetin, "Un fiyatlarının güncellenmesi, eski seviyelerine getirilmesini talep ediyoruz. Aksi takdirde ister istemez gerek un fiyatlarının yükselmesi; elektrik, doğalgaz, akaryakıt gibi girdilerimizin yükselmesinden ötürü yeni bir fiyat ayarlanması yapılabilir" dedi.

Fırıncılar Odası Yeni bir fiyat ayarlaması yapılabilir

"UN FİYATLARININ ESKİ SEVİYELERİNE GELMESİNİ BEKLİYORUZ"

Çetin yaptığı açıklamasında zamlardan fırıncı esnafının olumsuz etkilendiğini vurguladı. Un fiyatlarının eski seviyelerine getirilmesini beklediklerini ifade eden Çetin "Mayıs ayından itibaren un fiyatlarına had safhada zam geldi. Bu zamlardan tabi ki fırıncı esnafı etkileniyor. Un fiyatlarının güncellenmesi, eski seviyelerine getirilmesini talep ediyoruz. Aksi takdirde ister istemez gerek un fiyatlarının yükselmesi, gerek genel girdilerimizin, elektrik, doğalgaz, akaryakıt gibi girdilerimizin yükselmesinden ötürü yeni bir fiyat ayarlanması yapılabilir" dedi.

"FİYATLARIN GÜNCELLENMESİ KONUSUNDA DESTEK İSTİYORUZ"

Un fiyatlarında güncelleme beklediklerini ifade eden Erdoğan Çetin "Mayıs ayı içerisinde 50 kilosu 130-135 lira olan un fiyatları 160-180 lira bandına kadar çıktı. Şu an aldığımız un fiyatları bu seviyede. Tabi ki yeni bir maliyet, yeni bir çalışma gerçekleştireceğiz güncel fiyatlardan, ona göre bir talebimiz olacak. Ama zammı şu an düşünmüyoruz, fiyatların güncellenmesi konusunda katkı ve destek istiyoruz. Duyumlarımızda bu konuda inşallah bir çalışma olacak" diye konuştu.

Fırıncılar Odası Yeni bir fiyat ayarlaması yapılabilir

"BİZ DE OTURUP DEĞERLENDİRECEĞİZ"

Ekmek fiyatlarıyla ilgili olarak şu anda bir taleplerinin olmadığını ifade eden Çetin, "Şu anda ortalama hammaddelerimize ve genel girdilerimize toplamda yüzde 40-50 seviyesinde fiyat artışı söz konusu. Biz de bunu oturacağız değerlendireceğiz, maliyetlerimizi yapacağız, ona göre gerekiyorsa talep edeceğiz. Şu anda ekmek fiyatlarıyla ilgili bir talebimiz yok. Süreçler zor, esnafım sıkıntılı, malum pandemiden çıktık vatandaşlarımız da sıkıntılı. En son tercihimiz ekmek fiyatının yeniden güncellenmesi ama mecbur kaldığımız noktada bizde yetkililerden bir fiyat güncellemesi talep edeceğiz" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.