Haliç 25 yıl sonra CHP'li Ekrem İmamoğlu'nun döneminde can çekişiyor

Haliç 25 yıl sonra CHP'li Ekrem İmamoğlu'nun döneminde can çekişiyor

İstanbul'un simgelerinden 'Altın Boynuz' olarak adlandırılan Haliç 25 yıl sonra CHP'li Ekrem İmamoğlu'nun döneminde çamura büründü.

Seçlildiği günden beri hiç bir iş yapmayan, sürekli polemiklerle gündemde durmaya çalışan, polemik konularıyla sürekli halkın değerleriyle alay eden CHP'li İstanbul büyük şehir belediye başkanı Ekrem İmamoğlu'nun, İstanbul'un "Altın Boynuzu" olarak bilinen, Haliç'in yok oluşuna müdahale etmeyip seyirci kalması vatandaşları çileden çıkardı.

Haliç'in Eyüpsultan Silahtarağa mevkisinde deniz suyunun renginin kahverengiye dönüştüğü görüldü.

Silahtarağa sahiline gelen vatandaşlar, deniz suyunun renginin kahverengi gibi olduğunu görünce şaşırdı.

2.jpg

Havadan çekilen görüntülerde de renk değişimi dikkati çekiyor.

Eyüpsultan'da yaşayan 18 yaşındaki İsmail Hakkı Atiş, arkadaşlarıyla buraya sık sık geldiğini belirterek, "Gözle görülüyor zaten felaket kirli. Metro çalışmaları da etkiledi. Burası neden Boğaz gibi temiz olmasın? Sarıyer, Ortaköy sahili gibi olmasını isterim." dedi.

Yaklaşık 30 yıldır Haliç'te tekne tamirciliği yapan 64 yaşındaki Ahmet Toral, deniz suyunun lodos nedeniyle biraz kirli olduğunu ifade ederek, suyun temiz olduğunu, burada balık tuttuklarını ve yediklerini anlattı.Toral, "Orada atık yeri var. İstanbul'un pisliği oraya geliyor. Gelen pislik orada temizleniyor. Alibeyköy deresinden gelen su var, burayı devamlı temizliyor yani." şeklinde konuştu.

Göreve geldiği günden itibaren anlamsız bir şekilde tasarruf diyerek yaptığı uygulamalarından birisini de Haliç'in kirlenmemesi için daha önce büyük masraflar yapılarak kollektörlerle haliçin suyunun akışı sağlanarak temizlemesin anlamsız bir şekilde "çok masraf oluyor" diye kollektörleri kapatması ve su akışının durdurulması sonucunda Haliç kısa sürede kirlenmeye, suyun rengi değişmeye başladı. Yapılan eleştiriler ve çağrılara karşı sessiz kalan İmamoğlu, yönetiminden adeta dalga geçer, şaka gibi bir açıklama geldi. açıklamada

Algı değil alg 

Haliç’teki kızıl rengin sebebi bir fitoplankton patlamasıdır, kirlilik değildir. Fitopianktonlar fotosentez yapan mikroskobik canlılardır ve büyük cogunlugu alglerden (yosunlardan) olusur. 2-3 hafta içinde Haliç yine eski haline dönecektir.

Açıklamada devamında şu ifadeler kullanıldı:

"Fitoplanktonlar fotosentez yapan mikroskobik canlılardır ve büyük coğunluğu alglerden (yosunlardan) oluşur. Bu sebeple karbondioksit, güneş ışığı ve belirli minerallere (nitrat, fosfat, kalsiyum, silikat, demir vb.) ihtiyaç duyarlar. Normalde suda çözünmüş karbondioksit belirli oranlarda bulunur. Bazı dönemlerde akıntılar deniz dibindeki besin ve mineralleri su yüzeyine doğru çıkarır. Havaların ısınması ile güneş ışığı ve besin bolluğu fitoplanktonların çok hızlı artarak 'alg patlaması' dediğimiz olayı meydana getirir. Ancak mineraller hızla tüketildiği için fitoplanktonlarda yavaş yavaş ölecekler ve tahminen 2-3 hafta içinde Haliç yine eski haline dönecektir."denildi 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum