İçişleri Bakanlığı duyurdu: Türkiye genelinde maske takmak zorunlu oldu

İçişleri Bakanlığı duyurdu: Türkiye genelinde maske takmak zorunlu oldu

İçişleri Bakanlığının yeni koronavirüs genelgesine göre Türkiye genelinde maske takmak zorunlu oldu. Ayrıca midibüs, minibüs ve kapasitesinde seyreltme yapılamayan otobüslerde ayakta yolcu alınmayacak.

Koronavirüs salgını tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artarken alınması gereken yeni tedbirler Kabine toplantısında konuşuldu. Toplantı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, otobüslerde ayakta yolcu alınmayacağını duyurmuştu. Açıklamanın ardından bugün İçişleri Bakanlığınca 81 ilin valiliğine “Kovid-19 Tedbirleri” konulu ek genelge gönderdi. Genelge kapsamında çok sayıda kısıtlama getirildi.

Genelgeyle birlikte uygulanacak kararlar şu şekilde:

- Ülke genelinde (meskenler hariç olmak üzere) tüm alanlarda (kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanı, sahiller, toplu ulaşım araçları, iş yerleri, fabrikalar vb.) vatandaşlara istisnasız maske takma zorunluluğu getirildi.

İçişleri Bakanlığı duyurdu: Türkiye genelinde maske takmak zorunlu oldu

MİNİBÜS VE OTOBÜSLERDE AYAKTA YOLCU ALINMAYACAK

- Minibüs/midibüsler ile koltuk kapasitelerinde herhangi bir seyreltme ve kaldırılma yapılmayan otobüsler gibi iç hacim bakımından fiziki mesafe kurallarının uygulanamayacağı şehir içi toplu ulaşım araçlarında ayakta yolcu alınmasına kesinlikle müsaade edilmeyecek. Bunların dışında kalan raylı sistem araçları (metro, tramvay vb.), metrobüsler ve koltuk kapasiteleri seyreltilmiş/kaldırılmış otobüsler gibi ayakta yolcu taşıma ağırlıklı toplu ulaşım araçlarında; fiziki mesafe kurallarına aykırı olmayacak şekilde hangi oranda/sayıda ayakta yolcu alınabileceği il/ilçe umumi hıfzıssıhha kurulları tarafından tespit edilecek.Raylı sistem araçları (metro, tramvay vb.), metrobüsler ve koltuk kapasiteleri seyreltilmiş/kaldırılmış otobüslerde ayakta alınabilecek yolcu sayısını belirtir levha/tabela herkesin görebileceği şekilde asılacak ve ayaktaki yolcuların durabileceği yerler fiziki olarak işaretlenmek suretiyle ilanı sağlanacak.

İçişleri Bakanlığı duyurdu: Türkiye genelinde maske takmak zorunlu oldu

RESTORAN VE KAFELERDE SAAT 24.00'DEN SONRA MÜZİK YAYINI YAPILMAYACAK

-Restoran, kafe vb. tüm yeme-içme ya da eğlence yerlerinde saat 24.00’ten sonra müzik yayınına (canlı müzik, kayıt dinletilmesi vb. her türlü yayın dahil) hiçbir şartta izin verilmeyecek. Mülki idare amirlerinin koordinasyonunda kolluk birimleri ve yerel yönetimler bu konuda gerekli tüm tedbirleri alacak.
Vatandaşların toplu olarak bulunduğu/bulunabileceği yerler (pazar yerleri, sahiller vb.) ile kafe, restoran vb. yeme içme ve eğlence mekanlarında; Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi ile İçişleri Bakanlığının ilgili Genelgelerinde belirtilen Korona virüs salgınıyla mücadele amacıyla alınan tedbirlere ve belirlenen kurallara uyulması hususundaki denetimlerin süreklilik taşıyacak şekilde etkinliğinin artırılmasına yönelik gerekli tedbirler vali ve kaymakamlarca alınacak.

İçişleri Bakanlığı duyurdu: Türkiye genelinde maske takmak zorunlu oldu

KURALLARA UYMAYANLARA CEZA UYGULANACAK

Vali/kaymakamlarca yukarıda belirtilen esaslar çerçevesinde gerekli kararların Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca ivedilikle alınacak. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak. Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.