İçişleri Bakanlığı tek tek açıkladı: İşte korona yasakları ve sokağa çıkma kısıtlamasının detayları...

İçişleri Bakanlığı tek tek açıkladı: İşte korona yasakları ve sokağa çıkma kısıtlamasının detayları...

İçişleri Bakanlığının yayınladığı genelgeyle hafta sonları saat 10.00 ile 20.00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Koronavirüs salgınının hızla yayılması üzerine kabine toplantısından kısıtlama kararı çıktı. İçişleri Bakanlığı da yayımladığı genelgeyle detayları kamuoyuyla paylaştı. Bakanlığın genelgesine göre 65 yaş ve üstü vatandaşlar 20 Kasım Cuma gününden itibaren saat 10.00 ile 13.00 arasında dışarı çıkabilecek. 20 yaş ve altı vatandaşlar ise saat 13.00 ile 16.00 arasında sokağa çıkabilecek. Bu kısıtlamalardan çalışan 65 yaş ve üstü ve 20 yaş ve altı kişiler muaf tutulacak.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASININ SAATLERİ

Bakanlığın genelgesine göre hafta sonları saat 10.00 ile saat 20.00 saatlerine arasında sokağa çıkabilecek. Söz konusu saatlerin dışında ise sokağa çıkmak yasak olacak. 

Öte yandan 11 Kasım 2020'den itibaren Türkiye genelinde uygulanmaya başlanan, "vatandaşların yoğun olarak bulunduğu/bulunabileceği cadde sokaklar, ihtiyaç duyulan meydanlar ve toplu taşıma durakları gibi alanlarda/bölgelerde sigara içme yasağı" İl ve İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları tarafından genişletilebilecek. 

İçişleri Bakanlığı tek tek açıkladı: İşte korona yasakları ve sokağa çıkma kısıtlamasının detayları...

ŞEHİRİÇİ OTOBÜS YOĞUNLUĞU AZALTILACAK, SEFERLER ARTIRILACAK

Ayrıca, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulları, yerel yönetimler tarafından şehir içi toplu ulaşım araçlarındaki yoğunluğu azaltacak, seferlerdeki seyrekleşmeyi sağlayacak şekilde başta sefer sayılarının artırılması olmak üzere her türlü tedbirin alınması sağlayacak.

DÜĞÜNLERDE KORONAVİRÜS TEDBİRLERİNE UYULACAK

Düğünler, düğünler ve nikah merasimleri ile ilgili getirilen esaslar çerçevesinde, nikah törenleri/merasimleri, maske, mesafe, temizlik kurallarına uyulması, asgari düzeyde katılım ve her nikah töreni arasına en az 20 dakika süre şartıyla gerçekleştirilecek.

Düğünlerin oturma düzeni, maske, mesafe ve temizlik kuralları ile nikah merasimi şeklinde en fazla bir saat süre içerisinde yapılacak.

İçişleri Bakanlığı tek tek açıkladı: İşte korona yasakları ve sokağa çıkma kısıtlamasının detayları...

TAZİYELER

Ayrıca 30 Temmuz'da yayımlanan genelge çerçevesinde toplu taziye yapılmamasına ilişkin hükümler eksiksiz uygulanacak.

KISITLAMADAN MUAF TUTULACAK KİŞİLER BELİRLENDİ

Bakanlığın genelgesine göre sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olan kişiler de belirlendi. Genelgeye göre, açık olacak iş yeri, işletme ve kurumlarda" yönetici, görevli veya çalışanlar, kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasında görevli olanlar (özel güvenlik görevlileri dahil) ile acil çağrı merkezleri, Vefa Sosyal Destek birimleri, Kızılay, AFAD’da ve afet kapsamında faaliyet yürütenler, görev alanlar kısıtlamadan muaf tutulacak.

ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacağını belgeleyenler (bu kişilerin yanlarında bulunan eş, kardeş, anne veya babadan bir refakatçi) ile sınav görevlileri, cenaze defin işlemlerinde görevli olanlar (din görevlileri, hastane ve belediye görevlileri) ile birinci derece yakınlarının cenazelerine katılacak olanlar kısıtlamanın dışında tutulacaklar.

İçişleri Bakanlığı tek tek açıkladı: İşte korona yasakları ve sokağa çıkma kısıtlamasının detayları...

İstisna kapsamında olacak diğer kişiler ise şöyle:

"Elektrik, su, doğalgaz, telekomünikasyon gibi kesintiye uğramaması gereken iletim ve altyapı sistemlerinin sürdürülmesi ve arızalarının giderilmesinde görevli olanlar, ürün ve/veya malzemelerin nakliyesinde ya da lojistiğinde (kargo dahil), yurt içi ve yurt dışı taşımacılık, depolama ve ilgili faaliyetler kapsamında görevli olanlar, yaşlı bakımevi, huzurevi, rehabilitasyon merkezleri, çocuk evleri gibi sosyal koruma/bakım merkezleri çalışanları, üretim ve imalat tesislerinde çalışanlar, küçükbaş ve büyükbaş hayvanları otlatanlar, arıcılık faaliyetini yürütenler, servis hizmeti vermek üzere dışarıda olduklarını belgelemek şartı ile teknik servis çalışanları, iş yerlerinin kapalı olduğu saatlerde/günlerde sürekli olarak iş yerlerini bekleyenler belediyelerin toplu taşıma, temizlik, katı atık, su ve kanalizasyon, ilaçlama, itfaiye ve mezarlık hizmetlerini yürütmek üzere hafta sonu çalışacak personel, zorunlu sağlık randevusu olanlar (Kızılaya yapılacak kan ve plazma bağışları dahil), Yurt, pansiyon, şantiye gibi toplu yerlerde kalanların gereksinim duyacağı temel ihtiyaçların karşılanmasında görevli olanlar, iş sağlığı ve güvenliği nedeniyle iş yerlerinden ayrılmaları riskli olan çalışanlar (iş yeri hekimi gibi), veteriner hekimler, otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu gibi 'özel gereksinimi' olanlar ile bunların veli/vasi veya refakatçileri.

30 Nisan 2020 tarihli genelge kapsamında oluşturulan hayvan besleme grubu üyeleri ile sokak hayvanlarını besleyecek olanlar, bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretimi, sulaması, işlenmesi, ilaçlaması, hasadı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanlar, ikametinin önü ile sınırlı olmak kaydıyla evcil hayvanlarının zorunlu ihtiyacını karşılamak üzere dışarı çıkanlar, sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan saatler içerisinde evlere paket servis hizmetinde görevli olanlar, mahkeme kararı çerçevesinde çocukları ile şahsi münasebet tesis edecekler (mahkeme kararını ibraz etmeleri şartıyla), seyircisiz oynanabilecek spor müsabakalarındaki sporcu, yönetici ve diğer görevliler, şehirlerarası toplu ulaşım araçlarında (uçak, otobüs, tren, gemi gibi) görevli olanlar ile bu toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu ibraz ederek belgeleyenler, şehir içi toplu ulaşım araçlarının (metrobüs, metro, otobüs, dolmuş, taksi gibi) sürücü ve görevlileri."

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.