içişleri  Bakanlığından 81 ile asker uğurlama genelgesi

içişleri Bakanlığından 81 ile asker uğurlama genelgesi

Çoronavirüs nedeniyle alınan tedbirleri hiçe sayarak, sosyal mesafe kurallarına uymayarak, asker uğurlamalarında ki görüntüler üzerine İçişleri bakanlığından 81 ilin valisine genelge gönderildi.

Son günlerde gündem olan asker uğurlamalarında ki görüntüler üzerine içişleri bakanlığı 81 il'in valisine gönderdiği genelgede, bu tip görüntülere asla müsaade edilmemesi ve kurallara uymayanlar hakkında gerekli işlemlerin yapılmasını istedi. 

Sosyal medya ve televizyon kanallarında yayınlanan görüntüler üzerine Sağlık Bakanı Koca'nın yaptığı uyarılara rağmen başta İstanbul olmak üzere birçok ilde askeri uğurlamalar devam ediyordu.konuyla ilgili  İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valiliğine gönderdiği genelgeyle, toplu asker uğurlama konusunda tedbir ve önlem alınmasını ve yasağa uymayanlara işlem yapılmasını istedi.

Koronavirüs önlemleri kapsamında ara verilen ve bu ay yeniden başlayan  askeri sevkler nedeniyle bazı vatandaşlar asker uğurlaması için bir araya geliyordu. bu uygulamalarda alınan tedbirler hiçe sayıldığı görülmüştü. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bir asker uğurlaması yüzünden 58 kişinin enfekte olduğunu belirterek dikkatli olunması için uyarı yapmıştı. Ancak başta İstanbul olmak üzere birçok kentte asker uğurlamaları kurallar dikkate alınmadan devam ediyordu. Bu kapsamda İçişleri Bakanlığı 81 ilin valiliğine "Asker Uğurlaması" konulu genelge gönderdi. 

askeri-ugurlama.jpg

 İçişleri Bakanlığının 81 ilin valiliğine gönderdiği yazıda ve talimatta  Türkiye’nin salgınla mücadelesinde gelinen nokta itibarıyla kontrollü sosyal hayata geçtiği, ancak virüse ilişkin tedbirlerin elden bırakılmaması dahada dikkatli olunması yönünde  vurgu yapıldı. 

Salgın riskinin halen çok ciddi bir şekilde devam ettiğine işaret edilen yazıda, yeni dönemde de maske, mesafe ve hijyen kurallarının hayati önem taşıdığı vurgulandı. Bakanlık yazısında, coronavirüs salgınıyla  mücadelede tüm kurumların ve kesimlerin tedbiri elden bırakmaması gerektiğine dikkat çekerek, özellikle toplu olarak gerçekleştirilen faaliyetlerin salgını riskini artıracağı, bu tür faaliyetlerin hala kısıtlama kapsamında olduğu belirtildi.

"KURALLARA UYMAYANLAR HAKKINDA İDARİ VE ADLİ İŞLEM UYGULAYIN"
 

İçişleri Bakanlığı son günlerde kamuoyuna yansıyan asker uğurlamaları görüntüleri nedeniyle kamuoyunda sanki bu konudaki yasakların ve kısıtlamanın kalktığı algısının oluştuğuna değinerek,  21 Mart 2020  tarihinde ülke genelindeki valiliklere gönderilen asker uğurlaması İle ilgili genelgenin hala yürürlükte olduğunu hatırlatarak bu yöndekin denetimlerin dahada sıklaştırılması gerektiğini hatırlattı. 

Söz konusu genelge ile askere gidecek olan vatandaşlar için toplu olarak askere uğurlama törenlerinin geçici süreliğine ikinci bir açıklamaya kadar kısıtlandığı/ yasaklandığı anımsatıldı. 

içişleri bakanlığı Valiliklerden, daha önce gönderilen genelge kapsamında gerekli tedbirlerin alınmasını, bu tip görüntülere müsade edilmemesi,alınan kararlara uymayanlara idari ve adli işlemlerin yapılması istedi.

asker-ugurlama.jpg

UYARILARA RAĞMEN DEHŞET SAÇMIŞLARDI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın "Bir asker uğurlaması sebebiyle 58 kişi enfekte oldu" açıklamasına rağmen İstanbul'un farklı yerlerinde  bir araya gelerek dehşet saçanlara yönelik soruşturmalar başlatılmıştı. 

Geçtiğimiz pazar gecesi Bağcılar, Üsküdar, Sarıyer, Esenler,  Beykoz ve Sultangazi'nin de aralarında olduğu bazı ilçelerde tüm uyarılara rağmen asker uğurlamaları yapılmış, 5 kişi gözaltına alınmıştı. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.