İmamoğlu: Bu kez "Taksi plakalarıyla geçinen rantcılar" diyerek, taksicileri karşısına aldı

İmamoğlu: Bu kez "Taksi plakalarıyla geçinen rantcılar" diyerek, taksicileri karşısına aldı

İBB başkanı Ekrem İmamoğlu, seçildiği günden beri gün geçmiyorki bir olayla, bir açıklamayla gündem olmasın. İmamoğlu, bu seferde İstanbul'a beş bin yeni taksi çıkşıyla, taksicileri karşısına alarak tartışma konusu oldu.

İmamoğlu bu kez taksicileri karşısına aldı : Sakın bizi tehdit etmeye çalışmasınlar

İstanbul büyükşehir belediye başkanı Ekrem İmamoğlu, seçildiği günden beri konuşmalarıyla, ilginç açıklamalarıyla hep gündem oldu. İmamoğlu, yine geçtiğimiz günlerde İstanbul taksicileri ile ilgili "Sakın bizi başka şeylerle tehdit etmeye çalışmasınlar. Plaka fiyatları ile geçim sağlayan rantçılara bu süreci kurban etmeyiz" diyerek, taksicileri karşısına almıştı.

Ekrem İmamoğlu, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla, İstanbul'da 5 bin yeni taksi kazandıracaklarını duyurmuştu. Bu karara taksicilerden çok sert tepki gelmesinin ardından konuşan İmamoğlu, "İstanbul halkının, taksi ihtiyacı olup olmadığına karar verecek makam, Bağcılar Oto Galerisi'ndeki birkaç taksi galericisi değildir" dedi. Açıklamasını sürdüren İmamoğlu, "Sakın bizi başka şeylerle tehdit etmeye çalışmasınlar. Plaka fiyatları ile geçim sağlayan rantçılara bu süreci kurban etmeyiz, ettirmeyiz. İstanbul'da düzeni bozucu bir fiile giren her şahıs, karşısında devleti bulacaktır. Yani yasaların İBB'ye verdiği her yetki kullanmaktan imtina etmeyiz" diye konuştu.

4.jpg

"KARAR VERECEK MAKAM BİRKAÇ TAKSİ GALERİCİSİ DEĞİLDİR"

"Geçen hafta cuma günü, yeni bir sürecin başlatılacağını 5 bin yeni taksinin İstanbul'a katılacağını dile getirmiştim" diyen İmamoğlu,"Elbette bunun bir kural, bir paylaşım ve aynı zamanda bir süreci var. Biz, pazartesi günü 5 bin taksiyi sürece katmayacağız. Bu bir öngörü, bir çalışma; ama kararlı bir çalışma. Bu kararlı çalışmada şunu dile getirelim: Evet, biz esnafımızla, esnafımızın gerçek temsilcileri ile odayla oturup bunları tartışacağız, konuşacağız. Neyi konuşmadık ki bunu konuşmayacağız; elbette konuşacağız. Ama hiç kimse, sadece ve sadece kendini çıkarı üzerinden hareketle bizi kısıtlamaya kalkmasın. İBB, İstanbul'un 16 milyon insanını temsil eder ve ona göre hareket eder. Yani İstanbul halkının, taksi ihtiyacı olup olmadığına karar verecek makam, Bağcılar Oto Galerisi'ndeki birkaç taksi galericisi değildir. Bunu bir kere altını çizelim. Sakın bizi başka şeylerle tehdit etmeye çalışmasınlar" ifadelerini kullandı.

1.jpg

"YASALARIN İBB'YE VERDİĞİ YETKİYİ KULLANMAKTAN İMTİNA ETMEYİZ"

Yeni yasaların verdiği tüm hakları kullanacaklarını belirten İmamoğlu,"Bilimsel araştırmalarla, üniversite raporlarıyla İstanbul'un yeni taksilere ihtiyaç duyduğu açıktır. Bütün dünyada bunun örneği vardır. Kaldı ki pandemi süreci ile beraber bütün dünyada, özellikle karantina sonrası, özel araç ve taksi kullanımının arttığı da nettir. Elbette ki, İstanbullunun konforlu taksi kullanma hakkı konusunda hassas davranacağız. Plaka fiyatları ile geçim sağlayan rantçılara bu süreci kurban etmeyiz, ettirmeyiz. İstanbul'da düzeni bozucu bir fiile giren her şahıs, karşısında devleti bulacaktır. Bunun altını çizelim. Yani yasaların İBB'ye verdiği her yetki kullanmaktan imtina etmeyiz. Şunu söyleyelim: Gerçek taksi esnafı, çok ama çok rahat olsun. Hiç dert etmesin. Ama taksinin sahibi ama takside çalışan benim emekçi kardeşim hiç endişe etmesin. Yeni sistemde herkesin çalışma ve kiralama koşulu da iyileşecek. On binlerce esnafımız, on binlerce insanımız, bu işten ekmek kazanan insan da rahat edecek. Sosyal güvencelerinden sosyal haklarına kadar, sürecin disiplin altına alınması konusunda yeni bir dönemi başlatacağız. Herkesin gönlünü ferah tutmasını istiyorum" dedi.

2-003.jpg

"ESNAFIMIZLA BİRLİKTE KARAR VERECEĞİZ"

Bütün çalışmalara esnaf ile birlikte karar vereceğini belirten İmamoğlu,"İstanbul'un düzeni için, İstanbul'un disiplini için, turiste, gelen konuğa, İstanbullunun kendisine hizmet verirken, en iyi şekilde hizmet etmesi için, esnafının güvenliği için, taksinin biçimi, şekli için mücadelemizden bizi kimse ama kimse alıkoyamaz. Bütün bunlara esnafımızla birlikte karar vereceğiz. Onlar karar verecekler. Onun için belki birkaç yüz kişi üzülecek ama binlerce taksi emekçisi ve milyonlarca İstanbullu, bu güzel yeni taksi uygulamamızdan mutlu olacak. Bunun bir sürece ihtiyacı var. Sabırla bizi takip edin. Arkadaşlarım, bütün teknik açıklamaları hem vatandaşlarımıza yapacak hem esnafımıza ve odaya yapacak bizi takip etmeye devam edin diyorum. Taksi konusunda, benim 16 milyon insanımın gönlü rahat olsun" dedi.

İstanbul taksicileri, Ekrem imamoğlu'nun bu açıklamalarına çok sert tepki göstererk " Böyle bir durumu asla kabül etmeyeceklerini, böyle bir olay gerçekleşmesi halinde adeta kazan kaldırarak İstanbul'u  kilitleyeceklerini" açıklamışlardı.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum