İspanya'da Koronavirüse karşı yeni uygulama

İspanya'da Koronavirüse karşı yeni uygulama

İspanya'da Covid-19 pandemisinde hızla artış gösteren yeni vakalara önlem almak amacıyla iki özerk yönetimin, sosyal mesafe kuralının sağlanmadığı açık kamusal yerlerde sigara içme yasağının uygulaması kararını aldı.

İspanya'da Covid-19 pandemisinde hızla artış gösteren yeni vakalara önlem almak amacıyla iki özerk yönetimin, sosyal mesafe kuralının sağlanmadığı açık kamusal yerlerde sigara içme yasağının uygulaması kararını aldı. İspanya'da yer alan 17 özerk yönetimden bir tanesi olan, ülkenin kuzeybatısında bulunan Galisya bölgesinde uygulanmaya başlayan sigara içme yasağına, Kanarya Adaları bölgesi de katıldı. Alınan bu karar, sağlık uzmanlarının, sigara içmek amacıyla kamusal açık alanların içinde mecburi olan maske takma kuralını görmezden gelenlerin virüsün yayılması konusunda etkili olma ihtimali olduğu uyarısının ardından verildi. Ayrıca alınan karar ile, yalnızca sokak ve park gibi kamusal açık alanlar değil de restoran ve kafelerin terasları da bu karara dahi edildi. Bu bölgelerde de sigara içilmesine yasak kararı alındı. Covid-19 salgınının yayılmasını önlemek amacıyla evden çıkıldığı andan itibaren maske takılmasının, sosyal mesafeye uymanın ve temizliğin de mecburi olduğunu dile getiren yetkililer tarafından bu kural tekrar duyuruldu. Galisya ve Kanarya Adaları'ndan hemen sonra Katalonya, Madrid, Asturias, Valensiya, Kantabriya, Castilla La Mancha ve Castilla y Leon gibi başka özerk bölgelerinde bu duruma benzer biçimde sigara içme yasağı getirilmesi ile ilgili çalışmaların başladığını ilan etti.

İspanya'da Koronavirüs Vakaları Ciddi Artış Gösteriyor

Koronavirüs salgınında yeni vakaların ciddi oranda arttığı İspanya'da, Sağlık Bakanlığı dün açıkladığı verilerde son 24 saat içinde 2 bin 935 yeni vaka duyurmuştu. Bununla beraber sağlık çalışanları ve doktorların bağlı bulunduğu sivil örgütler, Covid-19 salgını sebebiyle Mart ve Nisan ayına benzer biçimde hastanelerin yoğun olabileceği uyarısını yaptı. Verilen sayılar, Haziran ayında büyük oranda azalma gösteren koronavirüs vakalarıyla bağlantılı hastanelerdeki yoğunluk miktarının, Temmuz ayından şimdiye kadar 5 kat artış gösterdiği açıklandı. Sağlık Bakanı Salvador İlla artan vakalar sebebiyle yeni vakalarda yaşanan artış için özerk yönetim hükümetlerinin sağlık departmanlarını bugün içinde acil toplantı yapmak için bilgilendirdi. Ülkedeki insanlara Katalonya, Madrid, Aragon gibi yerler olmak üzere İspanya'nın bazı kesimlerine gitmemeleri önerisinde bulunan birçok Avrupa ülkesi, İspanya'dan gelen kişilere 14 gün boyunca karantina yapmaya başlamıştı. Açıklanan verilere göre, İspanya'da koronavirüs PCR testleri sonucuna bakıldığında toplam vaka sayısının 337 bin 334'e ulaştığı görülürken, 28 bin 605 kişi de yaşamını yitirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.