İstanbul'da yeni HES kodu dönemi bugün başladı! HES kodu zorunluluğu artık her yerde...

İstanbul'da yeni HES kodu dönemi bugün başladı! HES kodu zorunluluğu artık her yerde...

İstanbul için alınan yeni karar doğrultusunda bugün itibariyle kahvehane, kıraathane, internet kafe, berber, nikâh salonu, spor salonlarına HES koduyla girilecek.

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında İstanbul Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi tarafından yeni kararlar alındı. Megakentte yeni HES kodu dönemine girildi. 

Buna göre, kent içerisinde  tüm kamu kurum ve kuruluşlarının girişlerinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı tüm resmi-özel okul ve kuruluşlara girişlerde, sivil toplum kuruluşlarına girişlerde, kahvehane, kıraathane, internet kafe, berber, nikâh salonu, spor salonlarına girişlerde HES kodu sorgulaması yapılacak. 

HES KODU NASIL ALINIR?

HES kodu 3 farklı yöntem ile alınabilmektedir.

1. SMS ile HES KODU ALMAK 

HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla, T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılacak ve 2023'e SMS olarak atabilirsiniz. Paylaşım süresinin belirtmezseniz kodun süresi 1 yıl ile sınırlandırılacak.

2. E-DEVLET İLE HES KODU ALMAK

e-Devlet uygulaması üzerinden Sağlık Bakanlığının HES Kodu Üretme ve Listeleme sekmesine giriş yapınız.

3. HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI İLE HES KODU ALMAK

Hayat Eve Sığar uygulamasını telefonunuza indiriniz. Ardından sizden istenen bilgileri giriniz. HES kodlarım sekmesine tıklayınız. Yeni Kod Ekle'ye tıklayarak kod edinebilirsiniz. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.