İzmir depremi 7,0 büyüklüğünde mi oldu? AFAD Başkanı cevapladı

İzmir depremi 7,0 büyüklüğünde mi oldu? AFAD Başkanı cevapladı

İzmir’de meydana gelen deprem sonrası başlatılan arama-kurtarma çalışmalarında son durumu aktaran AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada depremin büyüklüğü ile ilgili yapılan iddialara da son noktayı koydu.

AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, İzmir Seferihisar kaynaklı 6.6 şiddetindeki depreme ilişkin bir televizyon kanalına özel açıklamada bulundu.

AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, yaptığı açıklamada "Evim hasarlı ama korkuyorum' diyen her vatandaşa kurulan çadırlarımızda gelip kalabilir kimseye bir şart koşmuyoruz. Kızılay'ın sağladığı yemek imkânından da her vatandaşımız faydalanabilir. Vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını çok hızlı bir şekilde gidermeye çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

ENKAZDAKİ ÇALIŞMALAR NE ZAMANA KADAR SÜRECEK?

Enkazdaki çalışmaların ne zamana kadar süreceğinin sorulması üzerine AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, enkazdaki çalışmaların zemin kata ulaşıncaya kadar süreceğini belirtti. Güllüoğlu, depremin şiddeti ile ilgili iddialara ilişkin de açıklamalarda bulundu.

DEPREMİN BÜYÜKLÜĞÜ İLE İLGİLİ İDDİALAR DOĞRU MU?

AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu depremin büyüklüğünün 7.0 olduğu yönündeki iddialar üzerine "Uzman arkadaşlarımız depremin büyüklüğünü 6,6 merkez üssünü ise Seferihisar olarak tespit etti. İzmir'deki deprem 110 istasyonumuz tarafından ölçüldü. Tekrar tekrar yapılan ölçümlerin sonucundan depremin büyüklüğü 6,6 olarak belirlendi." açıklamasında bulundu.

"7 ORANI TAM BİR ŞEHİR EFSANESİ"

Depremin 7 büyüklüğünde olduğu iddialarının asla gerçeği yansıtmadığını ifade eden Güllüoğlu, depremin büyüklüğünün 6,6 olduğunu 7 oranının ise bir şehir efsanesi olduğunu ifade etti. Güllüoğlu, 7,0 ila 6,6 şiddetinde meydana gelen bir depremde afet yönetimi açısından herhangi bir fark olmadığını ifade etti.

AFAD BAŞKANI GÜLLÜOĞLU, HAYIRSEVERLERE TEŞEKKÜRLERİNİ İLETTİ

Konuşmasına, kamunun ihtiyaçları giderme konusunda verilen desteklerin yeterli olduğunu söyleyerek devam eden AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, diğer sivil toplum örgütlerinden ve vatandaşlardan gelen yardımlarında organize edildiğini vurgulayarak hiçbir depremzedenin temel ihtiyacının olmadığını ifade etti.

AFAD Başkanı Güllüoğlu, yardımlarıyla, dualarıyla depremzedeleri unutmayan hayırseverlere teşekkür etti.

Güllüoğlu, AFAD gönüllüsü olmak isteyen vatandaşların ise gerekli bilgilere resmi web sayfalarından ulaşabileceklerini ifade etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.