İzolasyona uymayan kişilere ceza yazılacak

İzolasyona uymayan kişilere ceza yazılacak

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliğine "İzolasyon Tedbirleri" konusunu içeren bir genelge iletildi. Gönderilen genelgenin içeriğinde, evde izolasyon sorumluluğunu ihlal ettiği görülen kişiler hakkında idari para cezası uygulaması yapılacak

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliğine "İzolasyon Tedbirleri" konusunu içeren bir genelge iletildi. Gönderilen genelgenin içeriğinde, evde izolasyon sorumluluğunu ihlal ettiği görülen kişiler hakkında idari para cezası uygulaması yapılacak, adli işlem başlatılacak. Bakanlık tarafından 81 ilin valiliğine gönderilen genelgenin içerisinde, daha öncesinde olduğu gibi valiliklere koronavirüs salgını sebebiyle izolasyon sürecine giren kişiye ait bilgiler İl Sağlık Müdürlüklerinden temin edilip ilk 7 günlük zaman diliminde izolasyon şartlarına uyulması konusunda vali ya da kaymakam ve kolluk birimleri tarafından birebir olarak takibinin yapılması ve sık sık denetlenmesine yönelik talimat verildiği hatırlatıldı. Yine genelgede evde izolasyonda bulunan koronavirüs tanısı konmuş veya bu tarz kişilere teması olan bazı kişilerin, acil işleri olduğunu gerekçe gösterip evde izolasyon sorumluluklarını ihlal ettikleri, sosyal hayata dahil olarak halk sağlığını büyük ve ciddi manada riske attıkları gibi durumların görüldüğünün altı çizildi. Ayrıca genelgede, valilikler tarafından alınması gereken izolasyon önlemleri, koronavirüs tanısı konan veya bu tarz kişilere teması olan ve evde izolasyon altına alınan vatandaşların Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiş izolasyon şartlarına uymalarını sağlamak amacıyla her türlü önlem alınacak.

Sahada Etkili Mücadele İçin Mahalle Denetim Ekipleri Kurulacak

Koronavirüs ile mücadelede kapsamında alınan tedbirlerin sahada etkili biçimde uygulanmasını sağlamak maksadıyla kurulan İl Salgın Denetim Merkezleri içerisinde "Mahalle Denetim Ekipleri" oluşturulacak. Mahalle Denetim Ekiplerinin bünyesinde ise kamu kurum ve kuruluşları ile beraber, yerel yönetimler ve kolluk birimleri personeli, okul müdürleri ve öğretmenlerinin yanı sıra, din görevlileri, muhtarlar ve azaları, apartman ve site yöneticileri bulunacak. Bahsi geçen bu birimler arasında koordinasyon sağlanarak, test sonuçları pozitif çıkan ve evde izolasyon altına alınmış kişilerin Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiş izolasyon şartlarına uyum sağlamaları, elektronik imkanlar da olmak üzere her türlü önlem alınarak uygulanacak. Söz konusu ekiplerin yaygın ve etkili biçimde mahalle merkezli izleme ve takip faaliyetlerini yürütebilmesi adına mahalle denetim ekipleri bünyesinde kamu kurum ve kuruluşları ile, yerel yönetimler ve kolluk birimleri personeli, okul müdürleri ve öğretmenler, din görevlileri, muhtarlar ve azaları, apartman ve site yöneticileri temsilcileri görevlendirilmeleri sağlanacak. Bununla birlikte yapılan her türlü bilgilendirme ile beraber evde izolasyon sorumluluğunu ihlal eden kişiler tespit edildiğinde haklarında, Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi kapsamında idari para cezası işlemi yapılacak. Diğer taraftan konusu suç teşkil eden davranışlar ile ilgili olarak TCK’nın 195’inci maddesi uyarınca gerekli olan adli işlemler uygulanacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.