Karadeniz'de 320 milyon metreküp doğalgaz bulundu

Karadeniz'de 320 milyon metreküp doğalgaz bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan,“Türkiye, tarihinin en büyük doğal gaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi. Fatih Sondaj Gemimiz, 20 Temmuz 2020 tarihinde başladığı Tuna-1 Kuyusu’ndaki sondajında 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfetmiş durumda” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tüm Türkiye'nin heyecanla beklediği müjdeyi dün İstanbul Dolmabahçe'deki ofisinde düzenlenen Millete Sesleniş konuşmasında açıkladı. Erdoğan, Karadeniz'de sismik araştırmalarını sürdüren Fatih sondaj gemisinin Tuna-1 Kuyusu’nda 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfettiğini duyurdu.

Erdoğan, konuşmasında, "Ülkelerin ortaya koydukları vizyonların hayata geçebilmesi, enerji sektöründeki istikrarla orantılıdır. Dünyada son bir asırdır yaşanan hiçbir karmaşa, savaş, kaos, çatışma, çekişme yoktur ki gerisinde öyle veya böyle enerji hesabı yatmasın. Petrol ve doğal gaz sahalarının kontrolü ve güvenliği için yeri geldiğinde milyonlarca insanın canının hiçe sayıldığı vahşi bir düzen kurulmuştur. Bir damla petrolü, oluk oluk akan insan kanından daha değerli gören bu gayri insani düzen hâlâ hükümranlığını sürdürmektedir” diye konuştu.

Karadeniz'de 320 milyon metreküp doğalgaz bulundu

"BİRİLERİ YİNE PETROL SAHALARININ DİBİNDE BİTİVERMİŞTİR"

Suriye'de yaşanan olayları hatırlatan Erdoğan,"Biz, mazlumların ve mağdurların bulundukları yerlere giderken birileri her şeyi bir kenara bırakıp, doğrudan petrol üretim tesislerine yönelmiştir. Aynı durumla Libya’da da karşılaştık. Biz, Libyalı kardeşlerimizin çağrısıyla onları darbecilerden kurtarmanın mücadelesini verirken, birileri yine petrol sahalarının dibinde bitivermiştir” dedi.

"SONDAJ GEMİLERİMİZLE DÜNYANIN ÖNDE GELEN ÜLKELERİ ARASINA DAHİL OLDUK"

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkemizin millî enerji ve maden politikasını 2017 senesinde yeni baştan belirledik. O dönemde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız olan Berat Albayrak ile ardından gelen Fatih Dönmez kardeşimiz ekipleriyle birlikte bu politikayı titizlikle ve kararlılıkla uyguladılar. Bu çerçevede derin deniz sondajlarını bizzat yapmanın arayışlarına girdik. Ardı ardına üç sondaj gemisini, ülkemiz derin deniz arama filosuna kattık. Bugünkü sevinci bize yaşatan Fatih’in yanında, Yavuz ve Kanuni sondaj gemilerimizle bu alanda dünyanın en önde gelen ülkeleri arasına dâhil olduk.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mülkiyetleri ülkemize ait olan üç sondaj ve iki sismik araştırma gemisinin çalışmalarını yürüttüğünü belirterek,"Dünya fiyatlarının hayli altında maliyetle ülkemize kazandırdığımız gemilerimizle yaptığımız sondajların birim maliyeti de oldukça düşüktür.” ifadesini kullandı.

Karadeniz'de 320 milyon metreküp doğalgaz bulundu

BEKLENEN MÜJDEYİ DUYURDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamasının devamında Türk milletinin beklediği müjdeyi açıkladı:

 “Türkiye, tarihinin en büyük doğal gaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi. Fatih Sondaj Gemimiz, 20 Temmuz 2020 tarihinde başladığı Tuna-1 Kuyusu’ndaki sondajında 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfetmiş durumda” 

"TEST, ANALİZ VE MÜHENDİSLİK ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI"

"İstanbul’un fethinin yıl dönümünde Karadeniz’e uğurladığımız Fatih Sondaj Gemimiz ismine layık bir başarıyla hepimizi gururlandırdı." diyen Erdoğan şöyle konuştu:

"Allah’a hamdolsun. Daha önce ‘Tuna-1’ diye adlandırılan bu alanı ‘Sakarya Gaz Sahası’ olarak isimlendirdiğimiz bu alanda, gereken tüm test, analiz ve mühendislik çalışmaları tamamlandı. Kuyudan elde edilen veriler aynı bölgede yeni doğal gaz keşiflerinin kuvvetle muhtemel olduğuna işaret ediyor. Yani bu ilk kuyuda bulunan rezerv, çok daha zengin bir kaynağın sadece bir parçasıdır. İnşallah devamı da en kısa sürede gelecek.”

Karadeniz'de 320 milyon metreküp doğalgaz bulundu

HEDEF, GAZIN 2023 YILINDA KULLANIMA SUNULMASI 

Erdoğan, gazın bulunması çalışmalarının tamamen milli imkanlarla gerçekleştirildiğine dikkat çekti. Erdoğan,"Şimdi hemen tespit kuyuları açmaya başlayacak, ardından üretim konseptini belirleyip inşaat ve yapım işlerine geçeceğiz. Doğal gazın yüzeye çıkartılması ve sisteme aktarılması işlemleriyle birlikte bu kaynaktan fiilen istifade etmeye başlayacağız. Şimdi hedefi veriyorum. Hedefimiz, 2023 yılında Karadeniz gazını milletimizin kullanımına sunmaktır. Böylece bunca yıl sabırla âdeta ilmik ilmik dokuyarak yürüttüğümüz çalışmaların ilk ve en büyük meyvesini almış oluyoruz” açıklamasında bulundu.

MÜJDELİ HABERİ AKDENİZ’DE DE BEKLİYORUZ”

Erdoğan Doğu Akdeniz'de sürdürülen sondaj çalışmalarına ilişkin ise,"İnşallah benzer bir müjdeli haberi Akdeniz’de de bekliyoruz. Şu anda bakımda olan Kanuni’nin de yıl sonunda devreye girmesiyle Akdeniz’deki faaliyetlerimize hız vereceğiz.”dedi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum