Kayseri'de vaka sayılarında yaşanan artış korkuttu!

Kayseri'de vaka sayılarında yaşanan artış korkuttu!

Türkiye de ve dünyada kovid-19 ile mücadele devam ediyor. Normalleşme süreciyle birlikte seyahat kısıtlamalarının kalkmasıyla Anadolu'da vaka sayılarında yükselme yaşandı. Kayseri'de 5'e kadar düşen vaka sayılarının şimdi 100'ü geçtiği bildirildi.

Koronavirüs ile mücadelede vaka sayıları Türkiye genelinde aynı seyirde devam ederken ,Kayseri'den korkutan bir bilgi ulaştı. Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Yıldız, "Kayseri'de günlük 5'e kadar düşen vaka sayısı şimdi 100'ü geçti. Bu durum ikinci pikin kapıda olduğunu gösteriyor" dedi.

ERÜ Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Yıldız, koronavirüs vakalarında yaşanan artış konusunda uyardı.

Kayseri'de vaka sayılarında yaşanan artış korkuttu!

TEDBİRLER GEVŞETİLDİ

DHA'ya açıklama yapan  Prof. Dr. Yıldız, pik olma ihtimalini göz önünde bulundurarak, "İlk pik döneminin yaşandığı Nisan ayını hatırlayacak olursak o dönemde biz büyük bir endişe taşıyorduk. Vaka sayıları artacak, hastane kapasiteleri zorlanacak, yoğun bakımlar dolacak endişesi ile ciddi bir tehdit ile karşı karşıya olduğumuzu söylüyorduk." ifadelerini kullandı.

Kayseri'de korkutan bir artış yaşandığını gözler önüne seren Prof. Dr. Yıldız sözlerine şunları ekledi: "Bu dönem Mayıs ayında azaldı. Kayseri'deki günlük vaka sayıları 5'e kadar inmişti. Bu durum gereksiz bir rahatlamaya neden oldu. Tedbirlerin azaltılmaması gerektiğini vurgulamamıza rağmen tedbirler gevşetildi. Yaz aylarının da getirdiği rehavetle Kayseri'de günlük 5 olan vaka sayısı şimdi 100'ü geçti."

Kayseri'de vaka sayılarında yaşanan artış korkuttu!

KURBAN BAYRAMI'NDA SIKINTI YAŞANABİLİR

Yaklaşan Kurban Bayramı'na ilişkin de açıklamalarda yapan Dr. Yıldız, kurallara uyulmaması halinde  vaka sayısında çok ciddi artışın olabileceğini ifade etti. Prof. Dr. Yıldız, "Kurban Bayramı, Ramazan Bayramı'na oranla çok sıkıntılı geçecek görünüyor; çünkü kurban kesiminde insanların çok fazla önlem almayacağını söylemek şimdiden mümkün. Ne maske, ne sosyal mesafe, ne de hijyen kurallarına uyulmayacağını düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Kurban kesim yerlerinde kalabalık grupların oluşmaması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Yıldız yaptığı açıklamalarda şunlara değindi: "Kurban kesimlerinde randevu zamanı uzun tutulmalıdır. Herkesin kesilen kurbanın başında toplanması büyük hata olur. Kurallara riayet edilmez ise Kurban Bayramı'ndan 14 gün sonra çok ciddi hasta sayıları ile karşılaşabiliriz" 

Kayseri'de vaka sayılarında yaşanan artış korkuttu!

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.