Kesilen Büyükbaş Hayvan Şarbonlu Çıktı, Mahalle Karantina Altına Alındı

Kesilen Büyükbaş Hayvan Şarbonlu Çıktı, Mahalle Karantina Altına Alındı

Trabzon'a bağlı Sürmene ilçesinde yer alan Yemişli Mahallesi'nde ikamet eden F.K., büyükbaş hayvanını kesip, etini de komşularına dağıtmasının ardından mahallede şarbon şüphesi görüldüğü ve çok sayıda vatandaşın Acil Servis'e gittiği öğrenildi.

Trabzon'a bağlı Sürmene ilçesinde yer alan Yemişli Mahallesi'nde ikamet eden F.K., büyükbaş hayvanını kesip, etini de komşularına dağıtmasının ardından mahallede şarbon şüphesi görüldüğü ve çok sayıda vatandaşın Acil Servis'e gittiği öğrenildi. Bu durumun ardından olayla ilgili olarak inceleme başlatıldı. Yapılan inceleme sonucunda, kesilen büyükbaş hayvanın etinde şarbon hastalığının mikrobunun olduğu kanaatine varıldı. Mahalle bu olayın ardından karantina altına alındı. Ayrıca mahalle genelinde kapsamlı olarak ilaçlama ve aşılama çalışmaları yapıldı. Trabzon'a bağlı Sürmene ilçesinde yer alan Yemişli Mahallesi'nde F.K. isimli kişi dün büyükbaş hayvanını keserek etini de mahallede bulunanlara dağıttı. Kesilen hayvanın etinden yiyen yaklaşık 5 vatandaş, akşam saatlerinde midede bulantı ve kusma belirtisi sebebiyle İlçe Devlet Hastanesi Acil Servis'ine müracaat etti. Rahatsızlık yaşayan vatandaşlar, acilde yapılan tedavilerinden sonra taburcu edildi.

Alınan Örneklerde Şarbon Mikrobuna Rastlanıldı

İlçe Sağlık ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri tarafından konu hakkında inceleme başlatıldı. Yapılan inceleme sonucunda, kesilen büyükbaş hayvandan örnek alındıktan sonra test yapıldı. Yapılan testin ardından, hayvanda şarbon hastalığı mikrobu görüldü. Kesilen büyükbaş hayvanın şarbon hastalığını taşıdığı tespit edildi. Yaşanan bu gelişmenin ardından mahalle karantina altına alındı. Elde edilen sonuçlar üzerine İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Sağlık İlçe Müdürlüğü’ne bağlı uzmanlar harekete geçti ve mahalle karantina altına alınıp çalışmalarını genişletti. Mahalle genelinde birkaç önlem alan uzman ekip, ilk başta dezenfeksiyon işlemlerini yaparak, ardından da hayvana ait olan tüketilmemiş etleri ve yemleri imha etti. Karantinada olan mahallede, küçük ve büyükbaş hayvanlar ise koruyucu aşı yapılarak tedbir alındı. Diğer taraftan bahsi gelen olayla ilgili olarak bir açıklama yapan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri, mahallede bütün önlemlerin alındığını ve gereken çalışmaların da devam ettiğini ifade etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.