Korkulan oldu! Kovid-19'da ikinci dalga uyarısı

Korkulan oldu! Kovid-19'da ikinci dalga uyarısı

İspanya'nın Katalonya bölgesindeki bir üniversite ile bir hastanenin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin hazırladığı raporda

İspanya'nın Katalonya bölgesinde bulunan Katalonya Politeknik Üniversitesi ile Germans Trias i Pujol Üniversite Hastanesi'nin yeni tip koronavirüs (kovid-19) salgınına ilişkin hazırladığı raporda, "Ülkede koronavirüste ikinci dalganın yaşandığı ve bunun gelecek günlerde Avrupa'nın geri kalanına da yayılabileceği" konusunda uyarı yapıldı.

Söz konusu üniversite ve hastanenin koronavirüs salgınına ilişkin yürütülen ortak çalışma sonucunda hazırlanan rapor Avrupa Birliği Komisyonuna gönderildi. Rapora Avrupa'daki siyasi otoritelere, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında ikinci dalgayı durdurmak için acilen harekete geçilmesi yönünde tavsiyesinde bulunuldu.

Katalonya Politeknik Üniversitesi ile Germans Trias i Pujol Üniversite Hastanesi'nin raporunda, acilen harekete geçilmesi bunun yapılmaması halinde Mart'taki koronavirüs kaynaklı günlük ölü ve vaka sayısının zirve yaptığı, hastanelerin yetersiz kaldığı durumun yeniden yaşanabileceği ifade edildi.

Ayrınca raporda salgına karşı alınan tedbirlerin esnetildiği Temmuz ayından sonra yeni vaka artışlarıyla birlikte ikinci dalgaya geçildiği belirtildi.

Bilim insanları, "Salgının, kapalı yerlere göre açık alanlarda bulaşma oranının 20 kat daha az olmasına ve İspanya'nın çok sıcak bir iklimde olup, yazın insanların açık alanda daha fazla vakit geçirmesine rağmen nasıl Kovid-19'da en fazla vakanın İspanya'da çıktığına" yanıt arıyor.

Ülkede, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında vaka artışı yaşanmasının sebebinde şehirler arası çok sık seyahat edilmesinin büyük rol oynadığı düşünülüyor. Bunun dışında bar ve restoranların doluluk oranının da diğer bir etken olabileceği belirtiliyor.

Katalonya Politeknik Üniversitesi ile Germans Trias i Pujol Üniversite Hastanesi'nin yürüttüğü çalışmanın raporunda koronavirüsün mutasyona uğramadığı ve gerçekte, açıklanan verilerden üç kat daha fazla vaka olabileceğine dikkat çekildi ve buna karşın yaz boyunca hastanelerde Kovid-19 hastaları sayısının oldukça azaldığına vurgu yapıldı.

1 Eylül tarihi itibarıyla, Avrupa ülkelerinde her 100 bin kişiye düşen Kovid-19 vakaları dikkate alınarak yapılan sıralamada 1002 vaka ile İspanya ilk sırada yer alırken, onu İsveç (837), Belçika (737), Portekiz (571), Romanya (461), İtalya (447), Fransa (438), Hollanda (415), Almanya (292), Polonya (179), Yunanistan (101) ve Macaristan (65) izledi.

Bu oran, salgının dünyada en yoğun görüldüğü ülkelerden ABD'de 1836, Brezilya'da ise 1859 oldu.

Avrupa'da şimdiye kadar Kovid-19'da en fazla vakanın açıklandığı ülke İspanya'da hafta sonundaki artışlarla toplam vaka sayısı 500 binin üzerine çıktı. 

Ülkede son bir haftadır günde 8 bin ila 9 bin yeni vaka açıklanıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.