Koronavirüste ikinci dalga mı geliyor? Vakalar artıyor, yasaklar tekrar geri mi geliyor?

Koronavirüste ikinci dalga mı geliyor? Vakalar artıyor, yasaklar tekrar geri mi geliyor?

Tüm Dünya'yı etkisi altına alan koronavirüs, ülkemizde de görülmüş, binlerce vaka ve ölümlere den sonra, bir dizi önlemler ve yasakların ardından kontrol altına alınmıştı. Son zamanlarda artan vaka ve ölümlerden sonra ikinci dalgamı geldi diye soruluyor.

Bu yılın başlarında ilk önce Çin'de gözüken ve daha sonra tüm dünyaya yayılan koronavirüs hastalığı ülkemizde görülmüş kısa zamanda yayılmış ve binlerce kişinin hastalığa yakalanmasına , binlerce kişinin hayatına sebep olmuştu. 

Hastalığın hızla yayılması karşısında  devletimiz acil önlemler alarak hayatımızı ve yaşam şeklimizi kısıtlayan bir diz yasaklar ve önlemler alarak bu hastalığın durdurulmasında büyük mesafeler katederek, hem vakaların vede hemde ölümlerin azalmasında büyük başar elde edilmişti.

2.jpg

VATANDAŞLARIN SORUMSUZCA DAVRANDI

Ancak yaz aylarının gelmesiyle ve önlem ve yasakların kaldırılmasıyla son zamanlarda vaka  ve ölüm sayılarında artışlar meydana gelmeye başladı. Bunda en büyük etkenin vatandaşların bu hastalığı önemsemeyerek kural ve yasaklara uymayarak sorumsuzca davranmalarından kaynaklandı.  Nitekim son zamanlarda bu nedenle hem hasta ve ölümlerde hızlı bir artış görülmeye başladı. 

KISITLAMALAR VE YASAKLAR TEKRAR GERİMİ GELİYOR?

Bu gelişmeler karşısında herkes acaba koronavirüs hastalığında ikinci dalga geliyor, kısıtlamalar ve yasaklar tekrar geri gelirmi? Soruları sorulmaya başladı.

KORONAVİRÜSTE İKİNCİ DALGA MI GELİYOR?

İkinci bir dalganın şimdilik geldiğine dair kesin bir işaret olmamasına rağmen, devletin artan tehlikeye karşın yine erken hareket ederek bir dizi önlemler ve yasakları yavaş yavaş geri getirmeye başladı. 

İlk etapta yurt genelinde bazı il valileri daha önce bu kapsamda kısıtlamaları tekrar geri getirmeye başlamıştı. Bunlardan bir kısmı, askeri uğurlamalar, karşılamalar ve  toplu törenleri yasaklanmıştı. Bazı illerde 65 yaş üstü insanların tekrar sokağa çıkması yasaklanmıştı. Yine düğünler kısıtlanmış tüm kapalı alanlarda sünnet nikah kına geceleri yasaklanmıştı. 

4.jpg

DÜĞÜNLER NASIL OLACAK?

En son olarak İstanbul'da sebest olan düğün ve nişan sünnet düğünleri hakın da düzenleme yapılmıştı. İstanbul Valiliği tarafından alınan kararlara göre tüm kapalı alanlardaki kına gecesi, sünnet düğünü, nişan ve benzeri etkinliklere müsaade edilmeyecek.  Düğün ve nikah salonlarında sandalye ve koltuk düzeni toplam kapasitenin azami ⅓’ünü aşmayacak ve fiziki mesafe kurallarına uyacak şekilde oluşturulacak. Düğünlerde her türlü yiyecek ve içecek servisine izin verilmeyecek. Aynı zamanda düğünlerde oyun ve dans gibi faaliyetlere de müsaade edilmeyecek. Gelin ve damadın birinci derece ve ikinci derece yakını olmayan 65 yaş ve üstü vatandaşlarla beraber 15 yaşın altındaki çocukların merasimlere katılmasına izin verilmeyecek. Düğünler açıkmalanda olacak ve iki saati geçmeyecek.

1.jpg

YASAKLARA UYMAYANLAR HAKKINDA İDARİ PARA CEZASI UYGULANACAK

Bunların yanı sıra temizlik, sosyal mesafe kuralları ve maske kullanımı ile beraber alınan tedbirlerin uygulanmasına dair denetimler yapılacak. İstanbul Valiliğinin aldığı kuralların uygulamaya geçeceği tarihle ilgili de bilgi verildi. Belirtilen tüm düzenlemeler 31 Ağustos 2020 Pazartesi günü saat 08.00’den itibaren geçerli olacak. Tedbirlere uymayanlara idari para cezası uygulanabilecek ya da adli ve idari işlem başlatılabilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.