Kurban pazarlarında el yerine tahtalı sosyal mesafeli pazarlık

Kurban pazarlarında el yerine tahtalı sosyal mesafeli pazarlık

Koronavirüs salgın hastalığı nedeniyle yeni dönem normalleşme kapsamında, bu yıl Kurban Bayramı'nda kurbanlık alanlarında Kurban pazarlığı yapılarken artık el ele temas yerine sosyal mesafe korunarak pazarlıklar yapılıyor.

 Tüm dünyayı etkis altına alan ve tüm sosyal yaşantımıza değişikliğe gitmesine yol açan koronavirüs hastalığı ile ilgili yeni önlemler almaya mecbur etmemize sebep olan koronavirüs salgın hstalığı Kurban Bayram'ı nedeniyle kurbanlık alanlarda yapılan pazarlıklarda artık el sıkışma yerine uzaktan tahta sopa ile pazarlık yapılmasına başlandı.

"EL SIKIŞMA YOK TAHTALI PAZARLIK "

31 Temmuz Cuma günü  kutlamaya hazırlandığımız Kurban Bayramı öncesi İstanbul’da kurban pazar alanları kurulmaya başlandı. Eyüpsultan’da kurulan bir pazar alanında müşteri ve hayvan sahipleri arasında günler öncesinden sıkı pazarlık yaşandı. Öte yandan, pazarlık anında Covid-19 tedbirleri kapsamında geleneksel hale gelen  el sıkışma el sallama yerine bu yıl sosyal mesafeli tahtadan yapılan el ile pazarlık yapılıyor.
 

 Kurban Bayramı'na sayılı günler kala aylar öncesi anadolunun çeşitli illerinde kendi çiftliklerinde hayvanlarını kurbanda satmak için İstanbul'un tüm semtlerinde hayvan pazar alanları kurulmaya başlandı. Eyüpsultan ilçesinde kurulan çiftlikte onlarca büyükbaş hayvan şimdiden alıcılarını bekliyor. Havadan drone ile de görüntülenen hayvan pazarında Covid-19 tedbirlerinine riayet edildiği, alınan önlemlerin en üst düzeyde olduğu gözlendi. Hayvan pazarına korona virüs tedbirleri kapsamında maskesiz vatandaş alınmayacak. pazar girişlerinde vatandaşların ateşileri ölçülecek tezenfektan kullanılarak, Sosyal mesafe ve hijyen ise en çok önem verilen unsurlar arasında yerini aldı. Diğer taraftan salgın nedeniyle pazarlık anında yapılan eski geleneklerimizden biri olan  el sıkışmalı elleri tutuşturup  hızlıca sallama pazarlık dönemi sona erdi. Pazarlık anında eski usul el sıkışma yerine 1.5 metre uzunluğunda tahtadan yapılma el kullanılmaya başlandı.

2-001.jpg

Kurulan pazar alanında şimdiden 150 büyükbaş hayvanın satıldığını belirten işletme sahibi Muhammed Karabıyık, rezervasyon sistemi ile çalıştıklarını söyledi. Pazardaki fiyatlar ise küçükbaş hayvan bin 500 TL ila 2 bin TL arasındayken büyükbaş hayvan 9 bin TL ila 40 bin TL'ye fiyat aralığında yer alıyor. İlginç görüntülere sahne olan hayvan pazarının maskotu minik kuzunun maske takması ise görenleri gülümsetti.

“20 DAKİKADA KURBAN KESİMİ YAPILACAK”

Salgın hastalık Korona virüs sürecinde kurban pazarında her türlü tedbir ve önlemi aldıklarını aktaran işletme sahibi Muhammed Karabıyık, “20 dakikada 7 hayvan kesilecek şekilde, sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde kesimhanemizi ve düzenimizi almış durumdayız. Maskesiz çiftliğimize giriş olmayacak. Tüm önlemlerimizi aldık. Araç çiftliğe ilk girdiğinde dezenfekte uygulaması yapıyoruz. Maskesini veriyoruz. Hayvanı yalnızca vekalet esnasında görüyor. Daha sonra poşetle hijyenik olarak teslim ediyoruz. Hiçbir şekilde hayvana müdahale olmuyor. Sosyal mesafeye uygun düzenimizi aldık müşterilerimizi bekliyoruz” dedi.

3.jpg

 Karabıyık,kurban pazarlarında eski geleneksel el sıkışma el tutuşarak hızlıca sallama yerini tahtadan uzaktan el sıkışma ile satış yaptığını belirterek “Tahtadan el sıkışma aleti yaptık. Küçükbaşlar bin 500 TL'den başlıyor 2 bin TL'ye kadar devam ediyor. Büyükbaşlar ise 9 bin TL'den başlıyor 40 bin TL'ye kadar hayvanımız mevcut. 100 hayvanı sattık rezervasyonlarımız devam ediyor. Pandemiden dolayı bayramın birinci günü kalabalık olmaması için 10 parçaya bölüp müşterilerimize teslim edeceğiz. Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken'e vermiş olduğu desteklerden dolayı çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

5.jpg

Bu yılki kurban bayramında Pazarlığın yönteminin değişiminden bahseden Bahri Baka, “Temiz bir görüntü var. İlgililer kurbanımız için hazırlığımızı yaptık. Pazarlık yapma yöntemimiz farklı oldu. Pazarlık yapma dinimizde var. Tahta el ile pazarlık yapılması çok güzel bir sistem olmuş” dedi.

Biz kurban satıcıları olarak koronavirüs nedeniyle çok daha dikkatli davranarak, Hayvan pazarında sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyulduğunu söyleyen Ercan Akgün ise, “Tahta el ile pazarlık çok ilginç ve harika bir düşünce korona virüse karşı sosyal mesafe var ama pazarlığı canlı tutuyor yine. Bir büyükbaş aldık. 470 kilo fiyatı 15 bin 600 TL” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.